„Стране полазе од тога да ће гас из Русије, који се у Турску испоручује са границе са Бугарском, од дана пуштања у рад морског дела 1 (прва линија ’Турског тока‘) бити испоручен преко морског дела 1“, наводи се у документу.
До пуштања у рад морског дела „Турског тока“ у уговоре за испоруку гаса из Русије у Турску преко територије Бугарске треба ставити измене о местима испоруке и техничким условима, наводи се у међудржавном споразуму. Промене неће утицати на комерцијалне услове уговора о снабдевању гасом, наводи се у саопштењу.
Русија транспортује гас у Турску преко „Плавог тока“ и Транс-балканског гасовода преко Украјине, Молдавије, Румуније и Бугарске. На тај начин ће испорука гаса у Турску преко Транс-балканског гасовода бити прекинута пуштањем у рад „Турског тока“, наводи се у споразуму.
„Гаспром“ је 2016. смањио испоруке гаса Турској за 8,6 одсто, до 24,7 милијарди кубних метара.
Русија и Турска су 10. октобра прошле године потписале међудржавни споразум о пројекту „Турски ток“, чије је извођач „Јужни ток транспорт“. Документом је предвиђена изградња две линије гасовода испод Црног мора капацитета по 15,75 милијарди кубних метара гаса. Једна линија предвиђена је за испоруку гаса директно на турско тржиште, а друга за испоруку гаса транзитом преко Турске у европске државе.