Стерџонова је изјавила да би референдум требало одржати крајем 2018. или почетком 2019. године, када услови изласка Британије из Уније постану јасни, наводи Ројтерс, подсећајући да је Британија као целина гласала за излазак из ЕУ, али да је Шкотска гласала за останак у том блоку.
„Било би немогуће да људи, у року који је предложила Стерџонова, донесу разумну одлуку, те је стога немогуће и имати легалан, фер и одлучујући референдум у том временском оквиру“, рекао је Мандел за шкотски лист „Хералд“.
Британски министар каже и да „не постоји опција“ да Шкотска остане у ЕУ док Британија напушта тај блок нити да Шкотска наследи место Британије у Унији.
„Прећутно се наговештава, предложеним тајмингом за референдум, да на неки начин референдумом и гласањем за независност може да се спречи излазак Шкотске из ЕУ. То је апсурдно“, закључио је Мандел.
Британски „Дејли телеграф“ пише да су планови Стерџонове о референдуму синоћ пали у воду након што се испоставило да она мора да одустане од политике придруживања ЕУ након „брегзита“, у јеку рекордног нивоа евроскептицизма у Шкотској.
Неименовани високи националистички оријентисани извори у Шкотској рекли су том листу да ће Стерџонова уместо тога покушати да се придружи Европској асоцијацији за слободну трговину (ЕФТА), међу чијим чланицама су Норвешка и Исланд.
Подршка независности Шкотске, према једном академском истраживању, на највишем је нивоу до сада, али истраживање показује и да је популарност ЕУ међу Шкотима опала, наводи данас Би-Би-Си.
Истраживачи сматрају да то показује како фокусирање на чланство у ЕУ можда није најбољи начин да се већи број гласача усмери ка независности.
Извор: Танјуг