Како је рекао у изјави новинарима, вечерас учеснике очекује „нимало лака вечера“, а уз домаћина Звиздића, вечери ће присуствовати и премијер Албаније Еди Рама, као и представници Приштине, али и министар Мирко Шаровић.
„То неће бити лаки ни једноставни разговори, посебно у светлу неколико различитих предлога за које сматрамо да су лоши када је у питању очување мира и стабилности, а који долазе из Приштине“, поручио је српски премијер.
Приметио је, међутим, да је посао премијера да заштити интересе своје државе и да се бори разговорима, дијалогом и покуша да те проблеме реши и да спусти тензије.
„Што се тиче сутрашњег дана, разговараћемо о конкретним стварима, управо како сам јуче разговарао са немачком канцеларком Ангелом Меркел. Желимо да видимо што више конкретних пројеката, да знамо шта нам је циљ, куда идемо, шта желимо да постигнемо. Мислим да ћемо први пут имати значајније резултате“, указао је Вучић.
Он је навео да је за Србију важна изградња ауто-путева, око чега постоје заједничке идеје са БиХ и Црном Гором, али и око пута Ниш—Приштина—Драч.
„Шта год да од тих пројеката крене да се гради уз подршку ЕУ, бићемо задовољни. Ми смо спремни да већи део тога финансирамо. Ако идемо ка Приштини, то подиже целу Топлицу и нишавски крај, ако идемо ка БиХ, то нас обавезује да урадимо Чачак—Пожегу, Пожега—Ужице, Ужице—Котромани, а ако будемо ишли ка Црној Гори, имамо Пожегу—Бољаре, деоницу дугу 107 километара“, рекао је Вучић.
Како је рекао, постоји спремност да се разговара о пругама које су јефтиније.
„То све гради један другачији политички оквир у којем се више не говори о сукобима, свађама, о проблемима, већ се прича о будућности. Наша теза је стварање јединственог тржишта, идеја са којом сам изашао је царинска унија, да видимо колико је могуће више постићи економске интеграције чиме би били привлачнији за све инвеститоре, како са Запада тако и са Истока, а олакшаћемо међусобну трговину“, уверен је Вучић.
Српски премијер истиче да би то убрзало и проток капитала и људи.
„Неће нам камиони са јогуртом и сиром чекати по 30 сати. Тиме ћемо уштедети много новца, пет до седам одсто. Боље радницима да тај новац поделимо, да живе боље, него да га губимо у бесмисленим бирократским процедурама“, подвлачи он.
Казао је да има много заједничких тема о којима треба разговарати и да је сваки разговор добар, јер он значи смиривање тензија, што је веома важно, а неретко је то и довољан циљ.
У Сарајеву се, нагласио је, осећа апсолутно безбедно и размишља и да изађе у град како би са обичним народом разговарао.