Он је рекао да влада америчког председника Доналда Трампа подстиче поскупљење акција на тржишту капитала, које би могло лако да доведе до новог финансијског краха.
Чомски каже да је председников „антиестаблишментски“ статус био само „шала“, када се погледа ко се све налази у његовој администрацији.
Осим тога, његово залагање за дерегулацију обрадовало је велике компаније.
„Шта је антиестаблишмент? Овај кабинет се састоји од људи из милијардерске класе, из великих финансијских институција, војске итд. Када погледате берзе, онда заиста видите колико је он антиестаблишментски настројен“, каже Чомски за сајт „Алтер нет".
Трамп је за чланове кабинета, између осталог, изабрао Стивена Менухина и Гарија Кона, који су дуги низ година провели у извршном одбору банке „Голдман Сакс“.
„Откако је Трамп изабран, акције великих финансијских институција све више расту. Инвеститори су одушевљени јер он жели да елиминише прописе и да им омогући да остваре више профита. Наравно, то ће довести до новог краха, али то није њихов проблем. Порески обвезници ће о томе бринути“, каже Чомски.
Трампово обећање нижих пореских такси и мање прописа довели су до раста акција фармацеутских компанија и банака.
Трамп је у фебруару преузео кораке који за укидање кључних регулатива финансијске индустрије, укључујући Дод-Франков закон донет ради спречавања новог краха банкарске индустрије и мере које предвиђају увођење финансијских саветника који делују у најбољем интересу клијената.
Обамина администрација применила је те мере како би реформисала Вол стрит након економске кризе 2008. године. Али Трампова администрација критиковала је те регулације, наводећи да оне не штите клијенте, као што се тврди, да представљају претерано оптерећење и да су контрапродуктивне.
Администрација ће „укидати много тога што је произашло из Дод-Франка зато што, искрено, имам толико много људи, мојих пријатеља који имају лепе бизнисе. Они кажу да не могу да позајме новац“, рекао је Трамп.
Извор: Блиц