Упитан како оцењује безбедносну ситуацију у региону, деликатно стање у Македонији, па и у Републици Српској и покушај формирања „Војске Косова“ Маринели каже да нема разлога за бригу.
„Према информацијама НАТО-а и КФОР-а ситуација је стабилна, сарађујемо како би смо одржали стабилност у целом региону, изазови безбедности не постоје само овде, већ у целој Европи и ми их пратимо“, каже шеф канцеларије НАТО-а за везу у Србији.
Иако је, говорећи на семинару Војске Србије о регионалној војној безбедности и сарадњи у Зрењанину, инсистирао на томе да је НАТО политичка организација која подржава дијалог, Маринели на питање Спутњика зашто алијанса упорно одбија дијалог с Русијом каже:
„Ја сам војни представник НАТО-а, а не политички, тако да не могу да одговорим, али могу да кажем да канал комуникације између Русије и НАТО-а ипак постоји, отворен је“, рекао је Маринели.
Он додаје да Србија сама одлучује какав ће однос имати са НАТО-ом и колико ће развијати сарадњу за коју је НАТО отворен, те да није проблем што војно сарађује са државама које нису чланице алијансе.
„Премијер Вучић истиче, а ја се слажем, Србија је гарант стабилности. Ми треба да се потрудимо да схватимо какав Србија има однос према НАТО-у. Она је наш близак партнер, прошле године имали смо 215 заједничких активности, понекад веће разумевање имамо у Србији, него у Италији“, рекао је Маринели.
Он је посебно истакао допринос који Србија даје мировним мисијама Уједињених нација и Европске уније наводећи да се по броју ангажованих војника у тим операцијама налази на седмом месту у Европи.
Питање Спутњика везано за тврдње да Москва наводно покушава да дискредитује мисију НАТО-а, а посебно британских војника послатих у Естонију, путем „заводница“ и хаковања њихових налога на друштвеним мрежама ради добијања материјала за уцену, изазвало је поелмику о томе колико друштвене мреже могу да одмогну у војним операцијама.
„Ми смо тренирани да одговоримо на изазове безбедности. Војници имају место у друштву, али њихова главна улога је да бране то друштво и раде оно што им је речено“, рекао је Сајмон Фицгибон, војни изасланик Велике Британије у Србији, на семинару који је посвећен представљању међународних војних активности и вежби у којима учествују припадници наше војске.