Немачки „Вестфалише нахрихтен“ из Минстера пише, позивајући се на приштинске медије, да Приштина наставља припреме за оснивање војске иако се НАТО, ЕУ и САД томе оштро противе, као и да би та армија требало да има 8.000 војника.
Како се наводи, иако је оружјем и обуком већ годинама подржавало претечу војске, НАТО је, као и ЕУ и Вашингтон, саветовао Приштини да у овом тренутку званично не оснива војску, уз образложење „да би се тиме додатно оптеретила ионако крајње напета ситуација са Београдом“.
Андреас Ернст за „Ноје Цирхер цајтунг“ наводи да „планом да оснује војску председник Тачи љути своје међународне заштитнике“.
„Ово је први пут да се Косово отворено побунило против својих заштитника. Упркос изричитом противљењу Американца и НАТО-а, председник Хашим Тачи планира да на пролеће почне са оснивањем косовске војске. Приштина тренутно има само лако наоружане безбедносне снаге (КСФ) за цивилну заштиту. Планирана војска би требало да буде у стању да брани земљу.“
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг у више наврата је упозорио Тачија због тог плана и рекао је да Кфор остаје једина војска на косовском тлу, јер ће у супротном НАТО морати да преиспита своју подршку КСФ.
Тачијев подухват осуђују и остале земље такозване квинте, а то су поред САД, Велика Британија, Француска, Немачка и Италија, односно „земље чија је помоћ Приштини била пресудна за стицање независности“, или како их назива Андреас Ернст, „бабице независности Косова“.
„Међутим, то није оставило утисак на Тачија, он је чак запретио оставком уколико га парламент не буде послушао. У писму упућеном генералном секретару НАТО-а, Тачи је потом изразио жаљење због ове претње, додајући да њено објављивање сматра контрапродуктивним. То је прилично жестоко са Тачијеве стране, ако се има у виду да безбедност Приштине зависи од Кфора“, пише лист.
Како оцењује „Ноје Цирхер цајтунг“, чини се као да Тачи жели да испоручи доказ свог патриотизма, чак и ако тиме иритира „америчког пријатеља“, који је од промене власти у Вашингтону ионако постао нејасан.
Међутим, има и коментатора који верују да је Тачи на листи оптужених пред новим Специјалним судом за злочине ОВК, што он и сам зна или сумња да је на листи и побуном против својих заштитника у ствари припрема елегантан одлазак са политичке сцене, закључује Андреас Ернст за „Ноје Цирхер цајтунг“.