Наиме, пре неколико дана америчка компанија „Локид Мартин“ саопштила је да је њен ласер снаге 58 киловата у стању да сече кроз разне мете, те да ће у наредних неколико месеци финализирати рад над високоенергетским ласерским мобилним возилом (ХЕЛМИТТ) и предати га војсци на тестирање.
Истовремено, начелник америчке авијације Бред Веб изјавио је да ће до краја године бити тестиран авион АЦ-130, на ком ће бити инсталирано ласерско оружје.
Међутим, према речима руског војног аналитичара Илије Плеханова, највероватније ће тај авион бити коришћен у нападима, и биће у стању да онеспособљава копнене јединице а да их не ликвидира, што ће драстично умањити колатералну штету и број погинулих цивила приликом борбених дејстава.
Са друге стране, руско Министарство одбране је још у августу прошле године саопштило да ласерско наоружање није новина за руску војску иако никакви детаљи нису представљени јавности.
Упркос томе, војни стручњак Игор Короченко за Спутњик каже да ће ласерски системи које поседује руска војска бити монтирани на авион Ил-76 чиме ће се створити стратешка летелица која ће бити у стању да онеспособљава противничке извиђачке авионе.
Поред тога, поједини медији најавили су да Русија ради на развоју тенка са ласерским наоружањем — идеја која је настала још у Совјетском Савезу. Помињу се системи 1К17 који би требало да буду монтирани на тенкове Т-80, а захваљујући додатним сочивима тенк би требало да испаљује рапидне хице.
Ни Кина не заостаје у развоју ласерског наоружања. Наиме, тамошњи ласер је снаге око 70 киловата и у стању је да онеспособи било какво моторно возило на удаљености од једног километра.
China Successfully Develops Laser System Able to Shoot Down Drones in Seconds — http://t.co/DGV84F1ok3 pic.twitter.com/5vqHLjMduo
— ADT (@ADTgbp) November 10, 2014
Поред тога, Кина је развила и ласерски систем који је у стању да у секунди обори извиђачки или борбени дрон.