„Дивизија се формира последњих шест година. Она није усмере против неког, већ искључиво ради заштите територије Русије“, рекао је Шојгу током прес-конференције.
Он је додао да ће Русија 2017. године у потпуности завршити формирање система ПВО како би заштитила своје ваздушне и морске границе.
Руски министар одбране је изјавио да су се Русија и Јапан договорили о контактима на нивоу Генералштабова ради редовне сарадње.
„Ради се о мерама за повећање поверења, о контактима на нивоу Генералштабова како би се редовно разговарало о питањима која се појављују код нас и код наших колега из Јапана“, додао је Шојгу.
Шеф јапанске дипломатије Фумио Кисиди је рекао да је руској страни изразио забринутост због распоређивања ракета и дивизија на Курилима. Он се уздржао од „откривања детаља разговора“ о овој теми.
„Али бих жело да кажем следеће: како би се из корена решило ово питање треба на најозбиљнији начин разговарати о закључиваљу мировног договора, између осталог и како би се испунила та одлучност коју су изразила двојица наших руководилаца прошле године“, рекао је Кисиди.
За шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова, амерички систем ПРО, који се поставља у Азијско-пацифичком региону је непропорционалан одговор на могуће претње из Северне Кореје.
„Скренули смо пажњу на озбиљне ризике који су повезане распоређивањем елемената глобалне противракетне одбране САД у Азијско-пацифичком региону. Дали смо своје оцене које показују да ако се говори о борби против претњи из Северне Кореје, то стварање оваквог система ПРО, као и гомилање наоружања, није пропорционалан одговор“, рекао је Лавров на конференцији.
Сергеј Шојгу сматра да споразум са Јапаном о спречавању војних инцидената није изгубио важност и да данас нема сметњи за његово потписивање.
„О том питању смо први пут разговарали 2013. године и ми смо га са пуном пажњом разматрали“, рекао је Шојгу.
По његовим речима, „након тога је дошло до паузе која не зависи од Русије“.