Стејт департмент је, међутим, потврдио информацију да ће Тилерсон у априлу посетити Русију, упркос томе што су Американци започели истрагу о умешаности Кремља у председничке изборе у САД, као и о везама између Трампа и Русије.
Како је прецизирано, амерички државни секретар ће прво присуствовати састанку земаља „седморке“ у Италији, а затим ће отпутовати у Русију. Као могући датум посете Москви спомиње се 12. април.
Званична представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова није потврдила, ни негирала ту информацију, али се изненадила још једним цурењем „осетљивих информација из Вашингтона“.
„Политичким елитама у САД је време да се договоре: да ли су то поново ’руски хакери‘ хаковали сервере Стејт департмента или претња информационој безбедности САД ипак има америчко порекло?“, додала је она.
Представници америчке Демократске странке назвали су „озбиљном грешком“ Тилерсонову одлуку да пропусти преговоре НАТО-а у Бриселу, оцењујући да то подрива поверење у Алијанси која је за Америку најважнији савез, а такође и повећава забринутост због тесних веза Трампове администрације са руским председником Владимиром Путином.
„Тилерсон ће се ових дана, у оквиру једне конференције, састати са европским министрима у Вашингтону и они ће ту размотрити сва главна питања која се тичу Алијансе, а њихов априлски сусрет у Бриселу би више имао церемонијални карактер. Овде се не ради о промени америчких приоритета или занемаривању Европљана и НАТО-а. Можемо очекивати да ће САД кориговати своје ставове према НАТО-у и то је сасвим јасно из претходних Трампових разговора са европским лидерима. Међутим, не бих се сложио да Тилерсон неће присуствовати састанку НАТО-а због Кине и Русије и да то доводи до раскола између САД и Алијансе, иако су новој америчкој администрацији односи са суперсилама, као што су Русија и Кина, веома важни“, каже за Спутњик Григориј Јаригин, доцент Катедре за америчка питања Државног универзитета из Санкт Петербурга.
Политиколози, међутим, оцењују да ће Тилерсонова посета Москви, уколико до ње заиста дође, бити прилика да се разговара о свим темама које се тичу односа две земље и шанса да се ти односи нормализују упркос свим проблемима и тешкој атмосфери која је створена у САД, а у којој се Русија оптужује за све смртне грехе.
„Ако се Тилерсонова посета заиста догоди у то време када се најављује то ће значити да су САД и председник Трамп дефинисали политику према Русији. Очекује се да ће у Москви Тилерсон усаглашавати детаље те политике. Ако током његове посете дође до дефинисања основних проблема у билатералним односима и начина решавања тих проблема онда би могле да уследе и припреме за састанак лидера двеју земаља. После сусрета Путина и Трампа могли бисмо да очекујемо значајније промене у односима две земље, јер друге шансе вероватно неће бити. Сада све указује на то да САД неће водити агресивну политику према Русији, јер да је Трамп замислио тако нешто, он би давно реализовао своје намере, тим пре што би му то само олакшало живот на политичкој сцени у Америци“, каже Јаригин.
Аналитичар наводи и да је Тилерсон најбољи избор за вођење преговора са Русијом.
„Тилерсон познаје Русију и мислим да ће његова преговарачка позиција бити лишена идеолошког терета, који је сметња развоју прагматичних односа. Надамо се рационалном приступу, јер Тилерсон је пре свега бизнисмен и нема искуства у дипломатији и политичким преговорима. Тилерсон је можда у овом тренутку најбољи избор за вођење преговора са Русијом и ако он дође у Русију у априлу, он неће доћи ’празних руку‘“, него са већ дефинисаним ставом према Русији“, закључио је Јаригин.
Подсећања ради, пре именовања на место америчког државног секретара Тилерсон је био извршни директор нафтне и гасне компаније „Ексон мобил“, која послује у више десетина земаља, од којих су неке политички нестабилне или удаљене од политике САД, међу којима је и Русија.
Чињеница да је Тилерсон пословао са Русијом изазвала је међу демократама у Америци бурна негодовања.
Тилерсон је познат и као критичар санкција уведених Русији. Кремљ га је својевремено наградио „Орденом пријатељства“, што је највиша почаст коју руске власти могу да дају неком странцу.
Трамп је раније оценио да је „одлично што Тилерсон има пословне везе са Русијом и што стварно добро познаје толико играча у тој земљи“.