Kарактеристике неопходне да би неки авион припадао петој генерацији су слаба уочљивост (стелт), прецизно аутономно вођено оружје, високе перформансе лета, напредне функције, високу интеграцију опреме и рачунарских система и способност умрежавања са другим учесницима и сегментима „позорнице бојишта“, ради постизања предности у ситуационој свести.
© REUTERS / Toby Melville Ловац Ф-22 „раптор“, први борбени авион пете генерације, званично је уведен у оперативну употребу у Ратном ваздухопловству САД у децембру 2005. године.
Ловац Ф-22 „раптор“, први борбени авион пете генерације, званично је уведен у оперативну употребу у Ратном ваздухопловству САД у децембру 2005. године.
© AFP 2023 / JUNG YEON-JEЛовац Ф-22 „раптор“.
2/12
© AFP 2023 / JUNG YEON-JE
Ловац Ф-22 „раптор“.
CC BY-SA 2.0 / Flickr/mashleymorgan / Ф-35 „лајтнинг II“, други амерички млазни ловац пете генерације, замениће Ф-16 у Ратном ваздухопловству САД.
Ф-35 „лајтнинг II“, други амерички млазни ловац пете генерације, замениће Ф-16 у Ратном ваздухопловству САД.
© Flickr / UK Ministry of Defence Ф-35 „лајтнинг II“.
4/12
© Flickr / UK Ministry of Defence
Ф-35 „лајтнинг II“.
© Sputnik / Alexei Druzhinin / Уђи у базу фотографијаПредседник РФ Владимир Путин испред руског одговора на „Раптор“ и наследник совјетског програма из '90-их је „Сухој“ ПАК ФА, ловац-пресретач под радном ознаком Т-50.
Председник РФ Владимир Путин испред руског одговора на „Раптор“ и наследник совјетског програма из '90-их је „Сухој“ ПАК ФА, ловац-пресретач под радном ознаком Т-50.
© Sputnik / Vladimir Astapkovich / Уђи у базу фотографијаРуски ловац пете генерације „Сухој Т-50“ први пробни лет имао је 2010. године, а сада се налази у завршној фази тестирања. Према речима војних званичника, 12 авиона ће ускоро учествовати у пробним операцијама, а серијска испорука почеће након 2020. године.
Руски ловац пете генерације „Сухој Т-50“ први пробни лет имао је 2010. године, а сада се налази у завршној фази тестирања. Према речима војних званичника, 12 авиона ће ускоро учествовати у пробним операцијама, а серијска испорука почеће након 2020. године.
CC BY-SA 2.0 / Flickr/Anna Zvereva / Прототип МиГ-1.44, конструисан 2000. године, неће се поново винути у небо, али остаће један корак напред за руске инжењере. Пројекат „Микојан“ 1.44/1.42 био је совјетски одговор на амерички АТФ (напредан тактички ловачки авион), са многим аспектима ловаца пете генерације. Након два пробна лета, од програма се одустало након увођења ПАК ФА.
Прототип МиГ-1.44, конструисан 2000. године, неће се поново винути у небо, али остаће један корак напред за руске инжењере. Пројекат „Микојан“ 1.44/1.42 био је совјетски одговор на амерички АТФ (напредан тактички ловачки авион), са многим аспектима ловаца пете генерације. Након два пробна лета, од програма се одустало након увођења ПАК ФА.
© AP Photo / Li Gang/XinhuaКина такође ради на конструкцији млазног ловца пете генерације. „Ченду Ј-20“ је двомоторни борбени авион пете генерације. Први лет имао је 2011, а очекује се да ће бити оперативан у периоду између 2017. и 2019. године.
8/12
© AP Photo / Li Gang/Xinhua
Кина такође ради на конструкцији млазног ловца пете генерације. „Ченду Ј-20“ је двомоторни борбени авион пете генерације. Први лет имао је 2011, а очекује се да ће бити оперативан у периоду између 2017. и 2019. године.
© AP Photo / Xinhua, Liu DaweiЈош један кинески борбени авион невидљив за радаре је Ј-31. Тренутно су у фази тестирања два прототипа. Као и у случају Ј-20, неки стручњаци сматрају да се не ради о авионима пете генерације.
9/12
© AP Photo / Xinhua, Liu Dawei
Још један кинески борбени авион невидљив за радаре је Ј-31. Тренутно су у фази тестирања два прототипа. Као и у случају Ј-20, неки стручњаци сматрају да се не ради о авионима пете генерације.
© REUTERS / KyodoЛаки ловац Икс-2 „Шиншин“, претходно назван АТД-Икс, у фази је развоја у Јапану од 2004. године, након што је Америка одбила да им прода Ф-22.
Лаки ловац Икс-2 „Шиншин“, претходно назван АТД-Икс, у фази је развоја у Јапану од 2004. године, након што је Америка одбила да им прода Ф-22.
© Фото : Johnxxx9 Поред ФГФА, пројекта који развија у сарадњи са Русијом, Индија ради на још једном ловцу пете генерације ХАЛ АМЦА. Тренутно су утврђене само основне техничке карактеристике летелице.
Поред ФГФА, пројекта који развија у сарадњи са Русијом, Индија ради на још једном ловцу пете генерације ХАЛ АМЦА. Тренутно су утврђене само основне техничке карактеристике летелице.
© AP Photo / ISNA, Amir PourmandИрански борбени авион „Кахер 313“ откривен је 2013. године. Према званичним информацијама, поседује стелт технологију, иако неки стручњаци сумњају да је најновије достигнуће иранске војне индустрије у складу са захтевима пете генерације млазних ловаца.
12/12
© AP Photo / ISNA, Amir Pourmand
Ирански борбени авион „Кахер 313“ откривен је 2013. године. Према званичним информацијама, поседује стелт технологију, иако неки стручњаци сумњају да је најновије достигнуће иранске војне индустрије у складу са захтевима пете генерације млазних ловаца.