Десантне јединице из Новоросијска са обале Црног мора, затим из Камишина из Волгоградске области и са истока из Улан Удеа из далеке Бурјатије пребачене су на Крим, где вежбају одбрану тог полуострва од терориста, као и од војске „условног непријатеља“.
Командант ВДВ Андреј Сердјуков објаснио је да су ове вежбе условљене „повећаном терористичком претњом“, а такође и широким спектром примена Ваздушно-десантне војске у својству трупа за брзо реаговање за решавање криза у разним регионима света.
Кијев и НАТО-у су изјавили да се манерви одржавају на „окупираној територији“, а западни медији су оценили да Русија на тај начин шаље упозорење Западу.
Украјинске власти су већ негодовале због одржавања маневара на Криму и назвали су их противзаконитим. Они се плаше да би Русија могла у току војних вежби да пребаци своје јединице на југоисток Украјине и тако помогне јединицама самопроглашене Доњецке Народне Републике. На другој страни, заменик команданта оружаних снага ДНР Едуард Басурин тврди да се руски маневри на Криму никако не могу одразити на ситуацију на линији раздвајања у Донбасу, где је стање, како је рекао, „стабилно напето“.
И у НАТО-у имају негативан став о маневрима на Криму. Алијанса наводи да је свака војна вежба на територији „окупираног Крима“ нелегална, јер није договорена са украјинском Владом. Поред тога, у Северноатлантском савезу кажу да Русија није информисала НАТО о одржавању маневара на Криму.
Из руског Министарства одбране одговарају да по Бечкој конвенцији из 2011. земља мора да пријави маневре уколико на њима учествује више од 13.000 војника, а да у овом случају никаквих „кршења нема“, јер сада на Криму вежба око 2.500 људи.
Руски аналитичари и депутати сматрају да су маневри на Криму у функцији да „охладе оне у Кијеву“ који маштају о томе да силом врате то полуострво у састав Украјине, али да је то и порука диверзантским групама које су спремале терористичке нападе на полуострву.
„Претња је сасвим реална. Ми се сећамо како су летос на територији Крима украјинске диверзантске групе спремале терористичке нападе, али их је ФСБ ухапсио. Осим тога, ако узмемо у обзир ратоборну реторику украјинских власти, коју ми свакодневно слушамо, и те претње које шаљу на адресу Крима, онда су такве војне вежбе оправдане и неопходне. Русија спроводи вежбе на територији своје земље и житељи полуострва се позитивно односе према томе, јер им то омогућава да се осећају безбедно“, каже за Спутњик Владислав Ганжара, депутат Државног савета Републике Крим.
Аналитичари сматрају да су војне вежбе на Криму порука украјинским диверзантима, али и НАТО-у.
„Главни задатак вежби на Криму је одбијање напада непријатељских десантних јединица и њихово уништавање. Очигледно је да се тиме шаље јасна и директна порука бродовима НАТО-а, који често залазе у Црно море, али и украјинским диверзантима који покушавају да дестабилизују ситуацију на Криму. Осим тога, то су прве тако велике вежбе Ваздушно-десантне војске у историји Русије, после 1991. године. Улога снага за специјалне операције и брзо реаговање, у шта спада ВДВ, у условима савременог рата је веома важна, зато што сада све зависи од брзине решавања задатака“, каже Иван Коновалов, директор Центра за стратешку конјунктуру.
Стручњак такође оцењује да негативне реакције Запада на војне вежбе руске армије нису изненађујуће, јер исти тај Запад није очекивао да ће се руска армија подићи и поново постати једна од водећих војних сила у свету.
„Све ово што се сада дешава у руској војсци, која је спровела реформе и прешла на модернизацију наоружања, Запад доживљава трауматично. Руска армија показује да уме да дејствује на удаљеним ратиштима, да брзо планира операције и да брзо пребацује војску и спроводи операције. За Запад је то прави шок, јер су сматрали да ће Русија увек бити спора и слаба, али су та времена прошла. Оно што такође изазива шок је и то колико се често одржавају војне вежбе у Русији и колико војника у њима учествује. На Западу признају да је њима за сличне вежбе потребно неколико месеци, док у Русији врховни командант или министар одбране даје наређење и у најкраћем могућем року, без икакве претходне припреме, вежбе се спроводе. Сада се у руској војсци веома пажљиво и строго води рачуна о томе да јединице буду стално у форми и да увек буду на висини задатка. Западу то никако није по вољи“, сматра Коновалов.
Аналитичар наводи и да је руска војска данас спремна да у случају потребе делује и ван граница Русије.
„Сада, за разлику од деведесетих, Русија има сопствене интересе и своје савезнике, а такође данас има и земаља које би хтеле да постану наши савезници. Ако ми желимо да помогнемо другим земљама и ако ће то донети мир целом свету, Ваздушно-десантна војска би била прва која би испунила тај задатак. И не само они“, додаје Коновалов.
Осим на Криму, велике војне вежбе се одржавају и у централној Русији, у Оренбуршкој области. У њима учествује око 200 припадника ракетних јединица, више од 40 јединица војне и специјалне технике, али су „у погон“ стављени и „искандери“.
„То је такође порука западним колегама да они виде колико је ефикасан систем одбране Русије. Искандер је руски адут у спору са НАТО-ом, поводом размештања америчког система ПРО у Европи. Све вежбе које се тренутно одржавају у Русији показују да је руска армија добро обучена и опремљена. Њена техничка опремљеност може се поредити са водећим војскама света, а у неким сегментима она их и превазилази“, закључио је Коновалов.