„Дојче веле“ преноси да је немачка влада саопштила да је одбијено 12 захтева за испоруку оружја, а разлог је повећана забринутост због унутарполитичких репресија у Турској.
Међутим, према наводима немачког Министарства привреде, које је одговорно за издавање одобрења, од 1. јануара 2017. године, дакле за само два и по месеца, Турској су одобрене 54 испоруке оружја, чија је укупна вредност 21,8 милиона евра.
Две највеће пошиљке су у категорији: бомбе, торпеда и ракете, вредни скоро 18 милиона евра. Томе треба додати и испоруке које садрже опрему за ратне бродове, војну електронику, као и осам дозвола за испоруку одређене количине пиштоља.
Из Немачке је прошле године у Турску извезено оружје и ратна опрема у вредности од 84 милиона евра, што значи да је месечна испорука била у вредности од седам милиона евра. Дакле, од почетка ове године је месечна испорука порасла на девет милиона евра.
„Дојче веле“ наводи да, с обзиром да је Турска чланица НАТО-а, немачка влада истиче да се ограничавање испоруке оружја и војне опреме примењује само „из посебних политичких разлога у појединачним случајевима“.
Притом, веома важну улогу има поштовање људских права. Иначе, од покушаја пуча у Турској, у јулу 2016. године, Берлин је постао опрезнији јер страхује да ће то оружје бити употребљено за повећање притиска на сопствено становништво и „у контексту интерних репресија или конфликта са Курдима“.
Посланик у немачком парламенту Бундестагу Јан ван Акен каже да је добро што је немачка влада одбила неколико испорука оружја Турској, али да је следећи циљ да Турска из Немачке уопште не добија оружје.
Он каже да турска влада води рат у сопственој земљи и Сирији и да све више наступа диктаторски“.
„Захтевамо хитну обуставу испоруке оружја Турској све док турски председник Ердоган води рат против сопственог становништва“, изјавила је за „Пасауер ноје пресе“ председница Клуба посланика странке Зелених у Бундестагу Катрин Геринг Екарт.
Она каже да и „за чланице НАТО-а важе људска права и демократски стандарди које Турска тренутно масовно крши“.
Шефица Левице Катја Кипинг је затражила да немачка влада блокира све државне налоге које има произвођач и извозник оружја „Рајнметал“.
„Концерн из Диселдорфа планира да производи тенкове за Турску. Немачка влада мора окончати уносно индустријско партнерство са овом фабриком оружја“, каже Кипингова.
„Дојче веле“ наводи да је „Рајнметал“ недавно објавио да брани планове о ширењу пословања.
„Турска је и даље важан трговински партнер Немачке, сасвим интегрисан НАТО партнер и кандидат за чланство у ЕУ“, навео је „Рајнметал“.
Према писању листа „Велт“, концерн из Диселдорфа на захтев Турске планира изградњу фабрику муниције у Турској у оквиру заједничке фирме.
Осим тога, постоје припреме за оснивање немачко-турско-малезисјке фирме за производњу тенкова. Процењује се да ће у наредне две или три године немачке фирме за наоружање и војну опрему склопити уговоре вредне преко десет милијарди евра.
„Рајнметал“ има веома добре шансе. Палета производа се креће од тенкова „Леопард 2“ до 15.000 војних возила, оклопних возила „Пума“, па до комуникационе мреже за војна возила „Мотако“.
„Дојче веле“ подсећа да су немачко-турски односи у последње време веома затегнути, а посебно након отказивања наступа турских политичара на предизборним скуповима у Немачкој.
Турски председник Ердоган је рекао да ће наставити поређење са нацистима све док га Европа буде називала диктатором.
Ердоган је такође рекао да до 16. априла, када се одржава референдум у Турској, не планира посету Немачкој. Турци ће на референдуму одлучивати о реформи устава која Ердогану даје далеко већу власт.