У фокусу разговора биће економска сарадња Србије и Русије, али и Србије и Евроазијске уније.
У разговору са председником Путином, Вучић ће предложити да до лета, најкасније јесени, Србија буде домаћин Самита Србија — Евроазијска унија, уз учешће привредника свих пет земаља-чланица.
Тренутно, 91 одсто од укупне робне размене Србије са Евроазијском унијом одвија се са Русијом.
Циљ је даља либерализација јединственог Споразума о слободној трговини са Евроазијском унијом, односно потписивање споразума којим би то питање било формализовано.
Циљ Србије је да пре свега очува степен либерализације који има са Русијом, Белорусијом и Казахстаном, као и да прошири списак робе за извоз, укључујући „фијат“ аутомобиле, те додатно ојача односе са Јерменијом и Киргизијом.
Такође је битно да се либерализује извоз меса, живине, те да се осигурају бољи услови за пласман сирева, шећера и цигарета.
У прошлој години Србија је забележила раст извоза у Русију за 9,7 одсто, али још није достигла ниво из 2014. због пада рубље.
Иначе, трговински дефицит од 716 милиона долара на нашој страни је најнижи који је Србија икада имала у спољнотрговинској размени са Русијом.
Ако би се изузели енергенти — гас и нафта — који представљају 52 одсто нашег увоза, Србија би имала суфицит у трговинској размени са Русијом.
Највише се из Србије у Русију извозе јабуке, а извоз те робе забележио је прошле године раст од 23 одсто и достигао вредност од 119 милиона долара.
Други по вредности производ који извозимо у Русију су женске чарапе, које је Србија извезла у Русију у вредности од 68,2 милиона долара, а следе лекови и гуме.
Укупан извоз пољопривредно-прехрамбених производа прошле године је износио 299 милиона долара.
Највећи раст у овој области бележи извоз брескви, нектарина, крушака и јагода.
Међу највећим извозницима у Русију су компаније „Голден лејди“, „Хемофарм“, „Тигар“, „Таркет“, „Делта аграр“, „Агрофуд“, „Тетрапак“, „Горње Здравље“, „Грундфос“.
Што се тиче војне сарадње, која ће, такође, бити тема разговора Вучића и Путина, руској страни је исказана молба за добијање повољних услова за набављање система Бук, у циљу унапређења способности противваздушне одбране, након што је наоружање хрватске војске „ојачано“ балистичким ракетама из НАТО програма.
Такође, Србија треба да добије модернизоване тенкове Т-72 и оклопно извиђачка возила БРДМ-2М.
У Русију су са премијером Вучићем допутовали и министар одбране Зоран Ђорђевић, као и министар за рад, социјална и борачка питања Александар Вулин.