У архиви „злогласне тајне полиције“ налазе се милиони страница докумената и на десетине хиљада досијеа.
За време Хоџине владавине, више од 100.000 људи завршило је у радним логорима, 20.000 у затворима, а око 6.000 их је убијено или је нестало.
У децембру 2016. године основано је независно тело задужено да кроз архиву води оне који желе да истраже судбину својих вољених или испитају нечију туђу. Тело је, такође, овлашћено за издавање „потврда о несарадњи“ с комунистичким режимом, што је данас услов за било коју јавну дужност.
Ипак, докази о сарадњи са Сигуримијем су врло ретки — у 26 година од пада комунизма само су двојица политичара јавно признала сарадњу са Сигуримијем, а поједини политичари с нижих позиција дискретно су се повукли из јавног живота пошто је против њих покренута кампања тог типа.
Међутим, упркос отварању архива Сигуримија, многа ће питања вероватно остати без одговора.
„Много докумената је уништено у транзицији, али и после“, рекао је бивши директор архива Министарства унутрашњих послова Кастриот Дервиши.
Он је додао да истину неће бити лако установити, али да је важно до ње доћи како би се открили сви аспекти, сматра он, једног од најрепресивнијих режима 20. века.
Извор: Танјуг