У село Љубожда у општини Исток на Косову и Метохији данас се вратило 13 породица иако им куће још нису обновљене до краја. Док се посао не заврши биће смештени у једној српској кући, односно бившој згради школе.
У село су се вратили по сопственој вољи, решени да сачекају да им се разрушене куће обнове. Повод за ову одлуку је за све исти — доста им је потуцања по белом свету.
На гробљу у овом селу Марта Ристић је сахранила сина који је погинуо у рату. Године 2002. покушала је да дође у село на гроб детету… Рекли су јој да село не постоји!
„Из куће су нас истерали 16. јуна 1999. године. Када смо дошли у Исток 2002. рекли су да село Љубожда не постоји. Ипак, била сам упорна и ставили су мене и још неколико људи у оклопно возило и када смо дошли овде — нису нам дали да уђемо на гробље. Наставила сам да долазим годишње кад год сам могла, по два-три пута и осећала сам се да кад бих дошла… Чинило ми се да сина видим живога… А данас, право да ти кажем, имам трему. Данас сам коначно дошла да останем“, прича ова старица која не може да уђе у своју кућу, јер тамо живи неко други.
„Покушала сам, али су ме мотком отерали са кућног прага. Кажу: ’Није то твоје‘. ’Јесте‘, рекла сам им! Две су куће, једну су срушили и у њој држе стоку, друга је сада упропашћена скроз! Али остајем овде“, упорна је Марта.
Жарко Зарић је у село у којем су Зарићи најстарија породица ушао први пут после 18 година — данас.
„Вратио сам се у свој родни крај после разног потуцања, вратио сам се на своје огњиште, и нека је срушено — моје је! Очекујемо да ће нам помоћи и да наставимо живот који смо имали. Очекујемо да нас 13 нећемо бити једини. Дошли смо са намером да будемо на ледини ако треба“, одлучан је он, убеђен да неће имати проблема са комшијама после оволико времена, али и да ће се још Срба вратити у село следећи њихов пример.
Далибор Јефтић, министар за повратак, који их је сачекао у селу, подсетио је да су са мештанима недавно разговарали о њиховој иницијативи да се врате у село.
„Данас су доказали своју упорност, да се трајно врате у своје село. На нам је да им обезбедимо услове да остану.
Ових дана биће смештени у један објекат, који ћемо адаптирати за њихове потребе. Већ сам дао налог да се реши папирологија за обнову кућа за 13 породица које су ту. Министарство за повратак ће на различите начине бити уз ове људе да им помогнемо да се њихова жеља не смањи за повратком, и да што пре добију своје куће“, рекао је Јефтић.