Тренутно је држава дужна да прихвати 2.000 избеглица из Грчке и Италије, међутим, према ставу канцелара, Аустрија је премашила ову норму због чињенице да се земља налази на путу миграната у Европу, а многи који су илегално прешли границу остали су у земљи, наводи агенција АПА.
Међутим, овај став социјалдемократског шефа Владе није добио подршку међу његовим коалиционим партнерима из Народне партије. На пример, вицеканцелар Рајнхолд Митерленер не рачуна на успех таквог покушаја да се убеди Брисел.
Он сматра да ће таква иницијатива остати на унутарпартијском нивоу разговора канцелара и министра одбране Ханса-Петера Доскоцила. Митерленера у овоме подржава министар унутрашњих послова Аустрије Волфганг Соботка, који указује на обавезе државе у вези са расподелом избеглица, наводи агенција.
Опозициони Зелени и партија НЕОС противе се изласку из програма пресељења, а лидер десне националистичке партије Слободе Хајнц-Кристијан Штрахе оштро критикује и први корак у оквиру овог програма да се Аустрији преда 50 миграната-адолесцената.
Европски комесар за унутрашње послове, миграције и држављанство Димитрос Аврамопулос у понедељак је позвао државе-чланице ЕУ да до краја септембра испуне обавезе о премештању и пресељењу избеглица са територије Грчке и Италије.
Европски комесар саопштио је да за сада око 15.500 избеглица који су били у Грчкој и Италији послато у друге земље ЕУ у оквиру обавеза Заједнице да у наредне две године премести и до 40.000 азиланата са територије двеју држава.