„После повлачења САД из Споразума о ПРО, руски представници више пута су објашњавали колика је штетност уништења стратешке стабилности коју представља стварање и развијање глобалног система противракетне одбране. Истовремено су учињени напори да се пронађе решење за проблеме у вези са развојем америчке ПРО“, рекао је он.
Познихир је истакао да је Русија, конкретно, предлагала да се спроведе заједничка анализа ризика и претњи како би се проценило каква би противракетна одбрана била адекватна и како се не би стварале претпоставке за нову трку у наоружању у стратешкој сфери. Такође је предложено да се распореди заједничка руско-америчка противракетна одбрамбена архитектура у Европи. Међутим, све руске иницијативе су одбијене.
„С тим у вези, Русија је приморана да предузме одговарајуће контрамере усмерене на спречавање нарушавања постојећег баланса снага у области стратешког наоружања и минимализовање могуће штете по безбедност државе због даљег ширења ПРО система САД. Али свет због тога неће постати безбеднији“, истакао је Познихир.
Он је нагласио да Русија „позива на равноправан и конструктиван дијалог о противракетној одбрани који је усмерен на проналажење решења који узимају у обзир интересе свих заинтересованих страна“.