На дневном реду Скупштине РС у уторак би требало да се нађе и предлог декларације о заштити Дејтонског мировног споразума, односно „Декларација о заштити Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини и убрзаног пута ка ЕУ, као стратешким циљевима Републике Српске“, како јој гласи пуни назив. Предлагач декларације је Српска демократска странка (СДС), опозициона странка у Републици Српској, али владајућа на нивоу БиХ.
Предлог декларације подигао је прашину на политичком небу РС и БиХ. Док се за председника РС и лидера владајуће СНСД-а Милорада Додика ради о политиканству нарученом из међународне заједнице којој се, како Додик тврди, СДС на овај начин додворава, ПДП чији је лидер српски члан Председништва БиХ Младен Иванић, подржава предлог. Додик такође каже да СДС покушава да се угледа на СДА Бакира Изетбеговића, која је сличан предлог поднела у парламенту Федерације БиХ, бошњачко-хрватском ентитету.
Оно што је у декларацији највише спорно, чини се, јесте подршка досадашњој територијалној организацији БиХ на два ентитета. Политички представници Хрвата све гласније захтевају формирање хрватског ентитета, док политички прваци РС све јасније показују да против тога немају ништа.
У предлогу декларације коју је Скупштини РС поднео СДС, међутим, стоји да су промене уставног уређења унутрашње територијалне организације БиХ неприхватљиве, јер би представљале додатну федерализацију БиХ.
„Оваква или слична промена у БиХ могла би довести до уставних промена, што није национални интерес Републике Српске“, стоји у декларацији.
Декларацијом се такође позивају све политичке снаге у БиХ да се окрену будућности и међусобној сарадњи, конструктивном унутрашњем политичком дијалогу и решавању проблема у интересу свих народа и грађана РС и БиХ, а као стратешки интерес РС истиче се трајно очување дејтонске уставне позиције РС и темељних начела Дејтонског мировног споразума, који дефинише равноправност три конститутивна народа и два ентитета у БиХ.
Нико, заправо, не зна шта СДС жели да постигне предлогом декларације, па ни они сами, каже бањалучки новинар Игор Гајић.
„СДС је изгубио свој политички профил, ако га је икада озбиљно имао, и ово је сад покушај неког враћања на политичку сцену, пошто пуца и изнутра. Немају никакав јасан став у односу према институцијама БиХ; они док могу никада неће напустити те институције под било којим условом јер су позиције и плате предобре. Ово је, мислим, само један пуцањ у празно да добију на политичкој важности, али колико ће заиста добити, немерљиво је у процентима“, каже Гајић.
Бањалучки аналитичар Анђелко Козомара пита се како једна декларација може да разгради или заштити Дејтонски споразум, будући да се ради о међународном правном акту који су потписале највеће светске силе. СДС својим предлогом, каже Козомара, жели да изврши налог Бакира Изетбеговића, јер би стављањем потписа на овакву декларацију Народна скупштина РС изгубила право на евентуално расписивање референдума о самосталности РС.
Истовремено, СДС жели и да се пред бирачима представи као странка која штити интересе РС у оквиру Дејтонског споразума, наглашава Козомара.
„Интереси РС и српског народа потпуно су заштићени Дејтонским мировним споразумом. Али СДС је кумовао, наравно, било је тешко одбранити се, то се слажем, али је кумовао да високи представници одузму велики број надлежности РС и пренесу их на ниво БиХ“, каже Козомара и додаје да сада СДС покушава да прикрије трагове своје несмотрене политике против интереса РС и српског народа.
„Сада то покушавају неком декларацијом, која је потпуно нејасна, не зна се шта је њен циљ. Јер декларација, било чија у БиХ, не може бити изнад једног међународног акта какав је Дејтонски мировни споразум. Дејтонски споразум може да се мења само уз сагласност сва три народа, а један народ да доноси ову или ону декларацију потпуно је непотребно, па чак, рекао бих, и бесмислено“, закључује Козомара.
Међутим, било који да је мотив посланика СДС да поднесу предлог овакве декларације, њихов подухват нема изгледа да прође гласање у Скупштини РС, јер владајућа коалиција окупљена око Додиковог СНСД-а има стабилну већину.