Вест о раскидању уговора дошла је након информације да је Одбор за културу и медије словачког парламента позвао на своје заседање директора агенције ТАСР Јарослава Резњика да би му објаснили суштину сарадње са Спутњиком. Истовремено, највећи чешки и словачки медији почели су масовно да оптужују ТАСР за потписивање споразума „са прокремаљском агенцијом“.
Коментар службе Спутњика за односе са јавношћу: „Очигледно је да ЕУ систематски одбија слободу говора и покушава да установи диктат извора. Руководство ТАСР још једном је потврдило да управо власти указују са ким треба да се друже, а са ким да се боре медији у Словачкој.“
Важно је напоменути да током периода усаглашавања уговора са Спутњиком руководство ТАСР ни у једном тренутку није сумњало у поузданост и професионализам Спутњика. Потврда томе су и речи главног уредника агенције ТАСР Јарослава Резњика, који је у фази преговора о закључивању споразума о сарадњи изјавио да „ТАСР увек радо сарађује са поузданим медијима у иностранству“.
„Спутњик је више пута био подвргнут ограничавању легитимне активности од стране власти у земљама ЕУ. Тако је у новембру 2016. Европски парламент усвојио резолуцију „Стратешка комуникација ЕУ као супротстављање пропаганди трећих страна“, која има циљ да ограничи деловање таквих медија као што је Спутњик. Осим тога, балтичке земље активно спречавају професионалну делатност Спутњика. У пролеће 2016. сајт Спутњик Летонија био је блокиран у зони домена lv, наводно, због кршења Уредбе Савета ЕУ о рестриктивним мерама „у вези са претњом територијалног интегритета, суверенитета и независности Украјине“. У фебруару ове године објављено је да су естонске службе безбедности саветовале државним званичницима да одбију да комуницирају са запосленима у Спутњику.
Спутњик је новинска агенција и радио са мултимедијалним информационим редакцијама у више десетина земаља. Спутњик обухвата сајтове на више од 30 језика, аналогно и дигитално емитовање, мобилне апликације и странице на друштвеним мрежама. Вести Спутњика се 24 часа дневно појављују на енглеском, арапском, шпанском и кинеском језику.