У интервјуу магазину „Шпигл“, Шредер је изјавио да руски политичари говоре да су спремни да побољшају односе, али да желе реалне акције. То исто говори и друга страна.
„Како би се водили преговори и усредсредило се на конкретне циљеве, потребно је одређено поверење и узајамно поштовање“, нагласио је Шредер.
На питање новинара о личним квалитетима Владимира Путина и Доналда Трампа и њиховог хипотетичкој сличности, бивши немачки канцелар је навео да не познаје лично америчког председника, али да сматра да има више разлика него сличности у карактерима америчког и руског председника.
„Владимир Путин је много рационалнији од Доналда Трампа“, изјавио је Шредер.
У интервјуу немачком листу, бивши канцелар те земље навео је да има осећај да је слобода медија заиста под знаком питања, када се погледа како се председник САД понаша према медијима.
„Управо зато треба врло јасно да покажемо свима, између осталог и Америци, где је наша граница“, нагласио је Шредер. Према његовим речима, није довољно поставити се на тај начин само према Турској: „Треба да покажемо и Трампу шта нам смета — иако је то мало компликованије“.
Што се тиче захтева НАТО-а земљама-чланицама да повећају расходе за одбрану на 2 одсто БДП-а, Шредер је изјавио да то није обавезно. Он је нагласио да одговарајућа формулација не постоји нити је била договорена ни на једном самиту Алијансе од 2002. до 2014. године.
Осим тога, по његовом мишљењу, захтев да се издвоји више средстава за одбрану је погрешан. НАТО притом стално покушава да се позива на наводну руску претњу, али је у стварности сасвим другачије, убеђен је бивши канцелар Немачке. Он је подсетио да, ако се погледа колико је која држава уложила у одбрану, добија се да је САД 596 милијарди долара, Кина — 215 милијарди долара, Саудијска Арабија — 87 милијарди долара, Русија — 66 милијарди долара, а Велика Британија — 56 милијарди долара.
„Американци троше на војску девет пута више него Руси“, нагласио је Шредер у интервјуу „Шпиглу“.
Политичар је истакао да САД „погрешно сматрају да је безбедност повезана само са јаком савременом војском“, али да је мигрантска криза показала да није тако. Избеглице је немогуће задржати савременом војском, изјавио је Герхард Шредер.
Жеља Доналда Трампа да изгради зид на граници са Мексиком занемарује чињеницу да Америка тако јака и модел за све управо због тога што је она увек била земља у којој су долазили људи. Сада се ситуација мења, и то не набоље, сматра бивши канцелар Немачке.