„Као што су викторијанске даме носиле вишеслојне сукње како би избегле нежељену пажњу, тенк ’Армата‘ има неколико нивоа заштите“, наводи се у чланку.
Пре свега, Т-14 је опремљен активним системом заштите „Авганит“ који има различита средства за уништавање. Она штити све структурне елементе тенка, а такође упозорава посаду о долазећем пројектилу.
Систем „Авганит“ може да обара са курса ракете које се приближавају Т-14. Четири мултиспектралне инсталације са димним бомбама чине „Армату“ невидљиву како голим оком тако и радарским системом за навођење. А ако непријатељ не види тенк, он не може да га погоди, нарочито ако је оклопно возило у покрету.
Осим тога, систем заштите „Армате“ може да уништи долазеће ракете. Радари аутоматски окрећу куполу тенка у правцу пројектила да би могли да се користе системи за активно поражавање.
Чак и ако „Авганит“ не проради, онда на ред долази систем динамичке заштите „Реликт“ који омогућава да се неутралише непријатељски пројектил пре него што погоди циљ.
Уколико ракета „Тоу“ ипак успе да превазиђе све ове заштитне препреке, она тешко да ће успети да продре кроз оклоп руског тенка.
„Пробијање фронталног оклопа ’Армате‘ за ’Тоу-2А‘ би било веома проблематично. Требало би да се употреби много ракета како би бар једна од њих то постигла“, пише лист.
Ипак, систем ’Тоу-2Б‘ је у стању да изврши удар одозго. У том случају би „Авганит“, према мишљењу аутора, био немоћан. Али ако ракета и погоди куполу „Армате“, посада, која се налази у изолованој оклопној капсули, вероватно би преживела.
„Чак и ако се купола избаци из строја, а тенк буде морао да се однесе на ремонт, спасавање посаде представља приоритет за савремене оружане снаге“, наводи се у материјалу.
Аутор чланка дошао је до закључка да противтенковски систем „Тоу“ може да се супротстави тенку Т-14. „Надамо се да се ово двоје никада неће срести“, закључио је он.