Сједињене Америчке Државе су сарађивале са Русијом у спољној политици више пута и поред постојећих несугласица, изјавио је бивши амерички министар одбране Ештон Картер, и додао да је руско-америчка сарадња постала тежа откад је Владимир Путин председник.
„Имао сам посла са Русима 35 година, с времена на време смо били у стању да, иако имамо различите интересе, успемо да их ускладимо. То усклађивање је постајало све теже под Путином. То се види у Украјини, то се види на Блиском истоку“, рекао је Картер у интервјуу за телевизију Еј-Би-Си.
Он је истакао да је Москва одређивала успех своје спољне политике осујећивањем Вашингтона, што је отежавало стратешко усклађивање са њом.
„То сеже све до почетка преузимања власти Владимира Путина. Чини се да је то у његовој природи, као што сам рекао док сам радио а Борис Јељцин био председник Русије, Владимир Путин био је у просторији када смо имали тамо састанке. Мислим да је део његове природе да дефинише успех Русије у спољној политици као осујећивање САД“, додао је Картер.
Руско-амерички односи погоршали су се након неслагања око кризе у Сирији 2011. и Украјини 2014. године. Вашингтон и његови савезници оптужили су Москву да помаже сиријском председнику Башару ел Асаду, као и да се меша у унутрашње послове Украјине.
Сједињене Америчке Државе увеле су санкције Русији након што је Крим одржао референдум 2014. на ком се велика већина његових становника одлучила за поновно уједињење са Русијом.
Руске власти су у више наврата негирале све оптужбе.