Планирано је и да се Фатмир Сејдиу обрати, али је након протеста из Русије и Србије одлучено да он не говори, те је његов говор прочитао СПГС-а Јоаким Рикер.
Тадашњи српски премијер Војислав Коштуница одбацио је план и тражио преговоре и новог главног преговарача. Западне земље као што су САД, Велика Британија, Француска, подржале су Ахтисаријев план.
Према Ахтисарију и његовом тиму, циљ свеобухватног предлога за статус Косова био је да дефинише одредбе неопходне за будућност Косова а које су изводљиве, супортивне и стабилишуће, преноси КП.
То је укључивало детаљне мере како би се осигурала права заједница и охрабрила заштита њених чланова, ефикасна децентрализација власти, као и очување и заштита културног и верског наслеђа. Осим тога, решење је предвиђало уставне, економске и безбедносне мере, које заједно имају за циљ да допринесу процвату Косова, једног мултиетничког и демократског Косова.
Важан елемент решења био је мандат којим се обезбеђивало будуће међународно цивилно и војно присуство на Косову, а којим се надгледа спровођење Решења и помаже надлежним косовским властима да обезбеде мир и стабилности на целом Косову.
Одредбе овог споразума имају предност над свим осталим законским одредбама Косова.
Извор: Коссев