Робинсон, наиме, заступа некадашњег политичара из Руанде Нгирабатвареа у поступку за ревизију пресуде којом је осуђен због геноцида на 35 година затвора, а судија Механизма Ајдин Сефа Акај је у притвору у Турској од септембра прошле године поводом наводних сумњи повезаних са јулским догађајима упереним против уставног уређења у Турској.
У свом поднеску Робинсон је указао да су Ердоган и Боздаг неоправдано избегли да поступе по налогу хашког Механизма из јануара ове године да судију Акаја пусте из притвора, док је за то време Нгирабатваре и даље у затвору на издржавању казне.
„Ердоган и Боздаг су се умешали у спровођење правде Механизма спречавајући одржавање седнице поводом захтева Нгирабатвареа за ревизију пресуде. Они тако пролонгирају његов боравак у затвору за злочин који није починио. Тиме су извршили кривично дело непоштовања суда“, навео је Робинсон, који је српској јавности познат и као бранилац Радована Караџића.
Уколико дође до покретања поступка против Ердогана и Боздага, то би био први поступак против званичника неке државе због непоштовања одлука Трибунала, навео је Робинсон подсетивши да је у овом случају држава први пут ухапсила судију са дипломатским имунитетом и одбила да га пусти на слободу.
„Претње по независност правосуђа и мешање у судску администрацију у овом случају се много разликују од пропуста да се ухапсе бегунци или да се достави документација“, напоменуо је Робинсон.
Председник Механизма међународних кривичних судова у Хагу Теодор Мерон недавно је саопштио да ће обавестити Савет безбедности Уједињених нација да Турска није поступила по његовом налогу да обустави све поступке против турског судије Ајдина Сефа Акаја, који је члан Жалбеног већа Механизма, као и да му укине притвор.
Мерон је тада навео да Турска омета рад суда у Хагу јер онемогућава судији да поступа у предметима у којима је задужен и угрожава његову независност, те да ће о томе обавестити Савет безбедности УН, који је оснивач тог суда.
Механизам међународних кривичних судова је 31. јануара ове године наложио Влади Турске да обустави све поступке против судије Акаја, да предузме све неопходне мере да обезбеди хитно пуштање судије из притвора а најкасније до 14. фебруара.
Извор: Танјуг