Ове године ИСС учествује на међународном авио-космичком салону ЛААД-2017 у Бразилу.
Према речима директора компаније Николаја Тестоједова, у тој латиноамеричкој земљи традиционално постоји интересовање за руске „свемирске“ технологије.
У коментару за Спутњик Тестоједов истиче да Русија нуди земљама јужноамеричког континента сателитски систем „Гонец“.
„Када је реч о Бразилу, изградња неколико централа на копну и коришћење 24 телекомуникациона сателита скратили би време чекања успостављања везе ’до нуле‘“, каже он.
На питање да ли је Русија спремна да учествује у обнављању бразилског космодрома Алкантара, Тестоједов каже да је Русија својевремено учествовала у развоју тог космодрома заједно са украјинским партнерима. Они су тада заједнички пројектовали сателите, али након одређених дешавања, дошло је до гашења заједничког украјинско-бразилског предузећа и суспендовања пројекта.
„Спремни смо да наставимо са Бразилом дијалог о заједничкој изградњи свемирских апарата намењених за лансирање са космодрома Алкантара“, каже директор ИСС.
Говорећи о актуелним пројектима ИСС, саговорник Спутњика је истакао да компанија тренутно ради на модернизацији сателита „Глонасс“.
Такође, у току је изградња девет сателита серије „Глонасс к1“, за које се користе пре свега компоненте произведене у Русији, али и компоненте стране производње које нису потпале под санкције. ИСС ради и на сателитима „Глонасс к2“, који се састоје искључиво од компонената произведених у Русији.
Према речима Тестоједова, компанија је остварила велики напредак када је реч о технологијама такозваног „корисног терета“. Тако се зове комплекс уређаја којима је опремљен сателит, попут антена, таласовода, високофреквентних уређаја.
„То је веома важно за нашу компанију, јер то омогућава већи степен самосталности на међународном тржишту и реализацију државних програма уз максимално коришћење домаћих технологија“, закључује Тестоједов.