Припадници „Алфи“, најелитније руске антитерористичке групе, кажу да ниједна обавештајна служба света не може дати стопостотну гаранцију заштите од напада на местима са тако великим протоком људи као што су московски или петербуршки метро.
Кроз московски метро дневно прође више од осам милиона људи. Кроз петербуршки више од два милиона. Проверити сваког путника је немогуће. Провера се врши тек ако човек или његова торба изазову сумњу код полиције.
Нажалост, техничка средства безбедности данас не могу да дају стопроцентну гаранцију да терориста неће ући у вагон метроа и тамо оставити експлозивни уређај, а затим га и активирати.
Специјалци „Алфи“ истичу да је борба против тероризма на улазима у метро, трговачких центара и аеродрома последња линија одбране, а да би се требало борити на првој линији фронта и на удаљеним локацијама — тамо где терористи кују планове о својим злочинима, где акумулирају финансијска средства, где покушавају да склопе експлозивну направу, где врше припрему терористичког напада. Ту је најважнији рад тајних служби, јер се трагични догађаји могу спречити само ако обавештајци имају оперативне податке о томе да се напад спрема.
Сарадња обавештајних служби различитих земаља, посебно оних на постсовјетском простору од пресудног је значаја за Русију у борби против тероризма, сматра руски сенатор Игор Морозов.
„Обавештајне службе земаља чланица ОДКБ-а морају да координишу свој рад и таква сарадња већ постоји. У крајњој мери, захваљујући напорима ФСБ-а није било напада ове две године откако је Русија почела антитерористичку операцију у Сирији. Само за годину дана ухапшене су 42 терористичке групе, а о томе колико је ликвидирано терориста на Северном Кавказу, који су на нашу територију дошли из Сирије, сувишно је и говорити. Скоро 400 терористичких напада је спречено. Ниједна обавештајна служба на свету не може се похвалити таквим резултатима. То говори да ФСБ данас има огромно професионално искуство, и да координише свој рад са колегама из земаља постсовјетског простора. То би требало да подстакне западне земље на сарадњу. Ми морамо да ојачамо систем безбедности, а грађани треба у томе да учествују, јер је заједнички рад друштва и државе на антитерористичком фронту главна гаранција безбедности“.
Руски медији наводе да је терористички напад у петербуршком метроу, у коме је погинуло 14 људи а више од 50 рањено, извршио највероватније бомбаш-самоубица из Киргистана, који има руско држављанство. Морозов, међутим, није желео да спекулише о тој теми, али је указао на то одакле терористи продиру у Русију.
„Колико је истинита та верзија о грађанину Русије, пореклом из Киргистана, показаће истрага. Али сама схема припреме терориста, који су учествовали у борби против легитимне владе Башара ел Асада у Сирији, изгледа овако — они долазе у Авганистан, где пролазе борбене обуке, а затим их пребацују у Централну Азију и Русију. Према подацима авганистанске стране, 75 одсто бораца, који пролазе обуку у Авганистану су грађани Централне Азије. Русија са тим земљама има безвизни режим и то данас представља велику опасност, јер терористима олакшава улазак у нашу земљу и наше градове, а нашем безбедносном систему, органима државне управе отежава да створе систем безбедности, систем мера против тероризма“, рекао је Морозов за Спутњик.
Терористички напад у Санкт Петербургу неки аналитичари повезују са Путиновом посетом том граду, други са предстојећим председничким изборима у Русији, трећи са намером терориста да међу грађанима посеју страх, али се сви слажу у оцени да је циљ таквих напада у Русији или било којој другој земљи, покушај дестабилизације државе и друштва.
„Циљ терориста је да се изазове паника становништва. То је велики изазов за наше руководство и покушај да се створи негативна слика државног врха. Нажалост, и даље постоје снаге које дестабилизују ситуацију и не искључујем да ће оне покушати да изврше нове нападе. Руске безбедносне службе раде веома напорно, али не смемо заборавити да безбедност зависи и од нас и да би требало да будемо опрезни у свакодневним условима, јер претња од тероризма у свету постаје све већа“, каже за Спутњик Георгиј Фјордов, члан Грађанске коморе РФ.
Терористи су одавно означили Русију као непријатеља број 1, а аналитичари сматрају да је терористички напад у Санкт Петербургу њихов одговор на борбу Русије против тероризма.
Руски председник Владимир Путин је више пута поновио да се тероризам може победити само заједничким напорима читаве међународне заједнице, стварањем „јединствене песнице“ и „једног јаког антитерористичког фронта“.
Путин је више пута дао до знања да је Русија одлучна у борби против тероризма и да ће учинити све да то зло искорени.