Војничев рукопис је једна од највећих мистерија данашњице. Ова књига из 15. века до данас није дешифрована, а многи криптографи широм света посветили су свој живот покушавајући да протумаче цртеже и натписе у овом манускрипту.
Војничев рукопис тајанствени манускрипт, написан непознатим писмом и осликан биљкама и знацима зодијака, састоји се од око 240 листова пергамента.
Илустрована књига непознатог аутора на непознатом језику, са цртежима непознатих биљака, стара је, како се верује, око 600 година. Добила је назив по америчком трговцу књигама пољско-литванског порекла Вилфриду Војничу. Он је издање нашао 1912. године у Италији.
Дуго се веровало да је књига дело фрањевачког монаха Роџера Бејкона, који је живео у 13. веку, али је касније анализом пергамента утврђено да рукопис датира из 15. века.
Неки стручњаци верују да је рукопис, који садржи и илустрације и дијаграме, дело италијанског ренесансног генија Леонарда да Винчија.
Садржај манускрипта је енигма. Ручно написан кодекс проучавали су многи криптографи, али до сада нико није дешифровао текст.
Текст је написан неком врстом азбуке, која има 40 различитих слова или симбола. Научници немају озбиљну представу шта пише у тексту, а анализиране слике су са више обриса, па могу представљати анатомију људских или животињских органа, ћелијску структуру или констелацију небеских тела, те се само претпоставља да се ради о некој научној књизи старој сасвим извесно најмање пола века. Научници су за сада дефинисали да постоји пет одвојених сегмената књиге, што ће рећи пет тематских области или поглавља, а најпрепознатљивије поглавље је оно где се налазе слике неких животиња — бића које личе на комбинацију рибе, гуштера и змије.
У другим сегментима рекло би се да се говори о географским појмовима, пошто се на сликама могу видети цртежи који су доста слични данашњим континентима Америке, Европе и Африке, али то су ипак само претпоставке. Тако се један део рукописа може условно назвати астрономским, јер садржи слике неких сазвежђа, која нису позната астрономима.
Рукопис који до данас нико није успео да дешифрује чува се у Библиотеци ретких књига и рукописа Бејнеке Универзитета Јејл у САД.