„У најмању руку, САД више неће бити у стању да воде паразитски начин живота“, закључак је текста.
Магазин подсећа да је средином марта Банка Русије управо у Кини отворила прво у историји представништво у иностранству, а такође и да обе земље раде на томе да олакшају увоз злата из Русије у Кину.
У чланку се оцењује да „јака глад Пекинга за златом (баш као и Москве) помаже стварању нове валуте подржане златом, која убудуће може да замени кризама измучен систем декретног новца“. Аутор текста закључује да ће самим тим долару бити све теже да сачува своју доминантну глобалну улогу.
„Напад на амерички долар, као што се дâ приметити, дешава се на неколико нивоа“, констатује „Контра магазин“.
„Ако се Русији и Кини придружи још неколико земаља, долар ће имати све мање кисеоника. Као резултат тога, Вашингтон ће имати мање шанси да врши утицај на геополитику. Тренутно је веома реално говорити о томе да Москва и Пекинг неутралишу долар, макар и малим корацима“, закључује се у тексту.
Руски аналитичари се слажу да би могло да дође до стварања нове трговинске јединице у промету две земље и да би на тај начин могла да се умањи улога долара на тржишту.
„Опште је познато да је руска Централна банка прошле године била највећи купац злата од свих светских централних банака, а да је Кина један од највећих произвођача. Пекинг сада показује и жељу да повећа куповину злата. И то је веома важно зато што залихе злата утичу на вредност и стабилност националне валуте, а тиме се стварају и шансе да се смањи улога долара у међусобним трансакцијама или чак да се створи некаква (трговинска) јединица за трговину између Русије и Кине“, каже за Спутњик Николај Подлевски, шеф аналитичког одељења компаније „Церих капитал менаџмент“.
Аналитичар наводи да је долар и даље супериоран у поређењу са другим валутама и упозорава да то носи „значајну опасност“.
„Амерички удео у светској привреди износи око 20 одсто, а трансакције се углавном врше у доларима. И ако занемаримо трансакције у еврима, који се дешавају у Европи, у оквиру Европске уније, удео долара је једноставно супериоран у поређењу са другим валутама. И то, наравно, представља значајну опасност, значајну претњу, у случају да Сједињене Државе реше да предузму неке неочекиване мере. Сада, када се очекује сусрет председника Кине Си Ђингпинга и председника САД Доналда Трампа, веома је важно имати неку перспективу тога како се могу алтернативно развијати платежни систем, као и различити односи међу земљама, у случају да САД предузму неке неочекиване кораке.“
Аналитичар оцењује да је отварање представништва Централне банке РФ у Кини добар потез руских власти.
„Повећава се улога јуана у међународним трансакцијама. Још пре неколико година удео јуана је износио 1-2 одсто, а сада премашује 4-5 одсто. У руско-кинеским трансакцијама, према подацима из јуна прошле године удео руске рубље износио је 3 одсто, а кинеског јуана је био нешто већи и износио је 9 одсто. Међутим, отварањем представништва Централне банке РФ у Кини удео националних валута у трансакцијама двеју земаља би могао драстично да порасте. Међутим, најважније је да отварање представништва омогућава Русији да има резервни канал за међународне трансакције. И то је веома важно“, закључио је Подлевски.