Страх да би Приштинa поново могли да изманипулише Србима рефлектовао се у виду апела наставника и сарадника српског Правног факултета са КиМ. У њему се, да парафразирамо, „изражава бојазан да би српски yниверзитет на Косову и Метохији могао бити извађен из свог матичног система — државе Србије“.
И иначе, изненадна најава Приштине да би ускоро могли да почну разговори о формирању Заједнице српских општина, за део Срба који раде у институцијама као што су правосуђе, здравство и образовање, створила је бојазан да ће пасти „у шаке“ система Косова.
Одакле овакав страх?
Душан Челић, професор Правног факултета са Космета, за Спутњик објашњава да је окидач за апел био расправа о високом образовању, која се водила у Скупштини Косова, где је инсинуирано да би ЗСО могла да буде убудуће задужена и за „ред и поредак“ у овим виталним српским институцијама:
„Ми сматрамо да је наш оснивач држава Србија, како и пише у важећем закону о високом образовању. Дакле, ми се противимо да та права са Републике Србије пређу на Заједницу српских општина, јер, као што знамо, према Бриселском споразуму, ЗСО неће деловати у оквиру правног система Републике Србије, него у оквиру правног система непризнате државе Косово“.
Наш саговорник каже да је њихов страх оправдан јер се не зна тачно како ће ЗСО да изгледа.
„ЗСО не постоји у Уставу Србије нити у Закону о локалној самоуправи Србије. Просто, тај појам, под тим називом, не постоји у правном систему Србије, што би другим речима значило да би у том случају наш универзитет престао да буде институција Републике Србије, а постао би институција такозване Републике Косово“, објашњава он.
Наш саговорник каже да би се тако отворило хиљаду питања, од запослених, па до тога шта ће писати на дипломама. То би могао да буде увод у гашење нашег универзитета на Косову, каже он, додајући да ће им неко од надлежних објаснити какав ће положај имати убудуће и да очекују да ће им се неко из Београда обратити овим поводом.
Оливер Ивановић, лидер ГИ СДП, каже да је и раније било покушаја манипулације са српским здравством и школством, али напомиње да је ЗСО, у ствари, ту да то спречи.
„Из тог разлога и наша осетљивост, па неки пут и преосетљивост да ће се оно што је записано и у Ахтисаријевом плану и у Уставу Косова извргнути руглу, то јест, да ће се заобићи свака обавеза. Такве покушаје смо имали и са војском Косова, али то није прошло јер постоји уставна обавеза да се Срби заштите од мајоризације. Сада на мала врата хоће да уведу Митровачки универзитет, који је заправо измештени приштински, под јурисдикцију њиховог Министарства образовања“, каже Ивановић.
Он напомиње да се ми са тим нисмо ни раније слагали, да су зато и вођени бриселски преговори, јер је образовање једна од виталних области друштвеног живота за опстанак Срба на Космету.
„Управо зато и тежимо ЗСО, јер би један од приоритета Заједнице било управо образовање. Приштина покушава да у овом интермецу искористи да дефинише неке институције кроз своје законе, да би касније то могла да брани када ЗСО буде формирана“, сматра Ивановић.
Приштина би могла да почне са преговорима о формирању ЗСО већ наредне седмице.
Апел Правног факултета можете видети овде.