Како променити свет за један дан помоћу 59 „томахавка“?
Колико јуче уколико сте користили речи као што су „Русија“ и „Трамп“, вероватно сте говорили о бескрајним изјавама о томе да је Трампова предизборна кампања имала везе са Русијом и да је то утицало на резултате избора.
Већ данас, како тврди Си-Ен-Би-Си, уколико користите те речи вероватно говорите о томе како је председник Трамп „раскинуо односе са Русијом и одлучио да лансира ракете као одговор на хемијски напад који је Сирија извршила против сопствених грађана“.
Ово је драматично променило ситуацију у Вашингтону, Москви и другим местима. Телевизија наводи да ће Трампа сада тешко моћи да називају „Путиновом марионетом“ и још теже ће моћи да га разбију у парампарчад, јер је доказао да није под контролом Кремља.
Они Американци који само желе да критикују Трампа, као и они који су озбиљно забринути због ситуације, сада ће се питати: да ли је вредело да се изврши притисак на Асада како би се постао непријатељ Русије? Још не знамо да ли Русија верује у своје изјаве о хемијском нападу или „само тако приказује“, али знамо да су САД упозориле Русију пре лансирања ракета, преноси Си-Ен-Би-Си.
Премијер Русије Дмитриј Медведев изјавио је у петак ујутро да су САД и Русија „на ивици оружаних сукоба“. Телевизија истиче да Медведев игра улогу „бесног чике“, који као да је запретио: „Баци још нешто и неће бити добро!“
Захваљујући нападима у Сирији Трампова улога на месту председника изненада постаје „традиционалнија и конвенционалнија“. Телевизија наводи да је скоро сваки председник на овај или онај начин покретао војне акције и постоји читава традиција по којој председници, који имају улогу врховног команданта, добијају „додатни део одобравања“ када своје трупе излажу опасности.
Део овог одобрења је на неко време нестао због негодовања јавности због рата у Ираку, али је и даље присутно. Си-Ен-Би-Си истиче да је Трамп почео да се понаша „председнички“, када се у ноћи напада дирљиво обратио свом народу, уместо да то уради преко Твитера. Штавише, он чак није објавио ниједно саопштење ни те ноћи ни следећег јутра.
И није се променило само то. Телевизија преноси да је присталица Трампове одлуке заправо постала Хилари Клинтон, која се заложила за ракетирање сиријске ваздухопловне базе само неколико сати пре напада.
„Заиста сматрам да би требало да уништимо његове ваздухопловне базе и учинимо све могуће како он не би могао да бомбардује недужне људе и трује их сарином“, изјавила је Клинтонова о Асаду. Није свако могао то да предвиди.
Али немојте се преварити. Противници председника Трампа „беснији су него икада“ и многи од њих искоришћавају те нападе како би започели нови талас политичких напада на њега. Али сада ће морати да почну све испочетка, а њихове могућности су значајно смањене.
Бацајући рукавицу Русији, Трамп сада може да оконча истрагу Одбора за обавештајне послове Представничког дома Конгреса САД, који сматра да између Трампа и Русије постоји „велика завера“, наводи Си-Ен-Би-Си.
Демократе могу да нађу још један разлог за незадовољство новоизабраним председником. На пример, поново могу да почну да тврде да је Трамп, док још није био на власти, осуђивао нападе на Сирију и рат на Блиском истоку. Али оваква тактика већ је у прошлости била коришћена против председника. Си-Ен-Би-Си тврди да догађаји нису почели да се развијају боље или горе, они се, боље речено, развијају у правцу „политичке нормалности“.