До овог закључка организација је дошла на основу анализе видео-снимака које су објавили „Бели шлемови“, укључујући и видео-записе снимљене током хемијског напада у Сармину у марту 2015. године, наводи „Индиктер“ позивајући се на медицински извештај.
Тако, на пример, стручњаци истичу да се на једном снимку види како „спасилац“ убада у срце детета иглу шприца, али притом не притиска клип, дакле дечаку ништа на крају није убризгано. Штавише, стручњаци сматрају да је малолетни пацијент, уколико већ није био мртав у тренутку снимања, „могао да умре због поступка давања инјекције“.
На другом снимку чланови организације скренули су пажњу да је троје деце, која су била подвргнута „процедури спасавања живота“, на крају је умрло, али су закључци „Белих шлемова“ да су деца погинула од тровања хлором оспорени медицинским извештајима независних лекара. Снимљене „жртве хемијског напада“, према закључцима британских стручњака, могле су бити под дејством опијата и, по свему судећи, полако су умирале управо од предозирања наркотичким супстанцама.
Раније је филм „Бели шлемови“ освојио „Оскара“ за „Најбољи документарни краткометражни филм“.
У филму се хвали рад активиста истоимене организације. Према наводима РТ, ова организација има спорну репутацију: сумња се да су њени чланови повезани са терористима.