Агенција је јавила да се ударна група америчких бродова креће ка Корејском полуострву из Сингапура, променивши првобитни план да посети Аустралију.
Осим носача авиона „Карл Винсон“, у групи се налазе два разарача и једна крстарица са ракетама на навођење које могу да пресрећу балистичке ракете.
Агенција наводи да је пребацивање бродова прилично необично, пошто је овај амерички носач авиона већ био у Јужној Кореји пре мање од месец дана.
Портпарол Министарства одбране Јужне Кореје Мун Сан Гун рекао је да ово одражава „озбиљан однос (САД) према ситуацији на Корејском полуострву“, наводи агенција „Јонхап“. Портпарол министарства сматра да су акције САД усмерене на јачање заштите у случају нуклеарних проба или лансирање балистичких ракета Северне Кореје.
Упитан о могућности рата на Корејском полуострву, Мун Сан Гун је истакао да су јужнокорејске трупе спремне да одбију „провокације Севера“, уколико их буде било поводом 105. годишњице рођења бившег севернокорејског лидера Ким Ил Сунга, који се обележава 15. априла. Такође, Сеул не искључује могућност нуклеарних или ракетних проба поводом 85. годишњице Корејске народне армије, који се слави 25. априла.
Председник САД Доналд Трамп наредио је припрему свих могућих опција како би се заштитиле САД и њени партнери у светлу слања америчке ударне групе у ову област, изјавио је за „Фокс њуз“ саветник за националну безбедност САД генерал-потпуковник Херберт Макмастер.
„Председник је затражио да се спреми низ опција за уклањање те претње за амерички народ и наше савезнике и партнере у региону“, рекао је Макмастер, коментаришући Северну Кореју.
„Ово је лош режим који је сада нуклеарно способан режим, а (кинески) председник Си и председник Трамп су се сложили да је то неприхватљиво, да је оно што треба да се догоди денуклеаризација на Корејском полуострву“, истакао је он.