Свако ко уочи сумњиво понашање може да пренесе информацију властима преко специјалне телефонске линије, поштом или лично у пекиншкој управи. Посебно би требало обратити пажњу на државне службенике, који можда могу бити поткупљени од стране иностраних лица који желе да се домогну кинеских државних тајни — стоји у документу „Правилник о награђивању грађана за дојаве о шпијунској делатности“ који је објављен 10. априла.
У коментарима који су објављени уз документ такође стоји да су са продубљивањем државних реформи и отварањем Кине, стране обавештајне службе и друге непријатељске снаге добиле више могућности да се баве шпијунском делатношћу. Уз то се додаје да се „размере и учесталост таквих делатности повећавају, а да су методе све перфидније“. У документу се истиче да је Пекинг као престоница постао главна мета делатности иностраних шпијуна.
Кинеске власти у последње време све више пажње поклањају раду усмереном на откривање и неутралисање иностраних обавештајних канала. Овај посао има своје карактеристике, које се значајно разликују од сличних контраобавештајних мера из прошлости.
Прво, ствара се веома развијена законска основа којом се регулише деловање ових служби. А друго, као средство сузбијања утицаја иностраних обавештајних служби данас се у Кини све више масовно користе медији, чиме се ради на циљаном формирању ставова грађана и јавног мњења.
Тако су прошле године кинески медији нашироко писали о Хуанг Ју, раднику једног тајног предузећа од великог државног значаја, који је поверљиве информације за новац одавао обавештајној служби неименоване државе. Није било прецизирано када је овом раднику било суђено, нити какав је био ток тог процеса, али се много писало о цртама карактера које су Хуанг Јуа навеле да постане издајица.
Информације о шпијунажи против Кине су повремено објављиване и раније, али су у поређењу са оним како то данас изгледа, биле много краће. Вероватно су кинеске власти дошле до закључка да је нарушавање правила од стране самих грађана достигло забрињавајући ниво, па сад покушавају очигледно врло суровима казнама и општенационалним пропагандним кампања да успоставе јаку дисциплину.
На државном нивоу је дакле решено да се што је могуће већи број грађана ангажује у антишпијунској делатности. Аналитичари указују и на „случајност“ да је овај документ објављен свега неколико дана након што је америчка службеница Стејт департмента оптужена да је контактирала кинеске обавештајне службе. Да ли онда значи да је ово нова рунда шпијунског рата између две државе?