Како преноси РТК 2, Даут Харадинај је на седници скупштине Косова изјавио да они који руководе у Београду треба да знају да ће добити исти одговор као „’99. и да су Албанци слободу добили уз помоћ међународне заједнице“.
„Ја нисам рекао да ће бити етничког чишћења, то жели Београд, а не Даут Харадинај и Албанци. Не смеју се играти са једним човеком (Рамушом Харадинајем)“, рекао је Даут Харадинај и „запретио“ понављањем 1990.
Он је на седници косовске скупштине констатовао да је његова изјава изазвала бројне реакције и да је „то рекао свесно“, а да се изјава коментарисала и тумачила другачије.
„Сада знамо да има тенденција да се дестабилизује земља. Ја сам поновио да се нико не игра са албанским народом. Ако неко има за циљ дестабилизацију земље, нека то раде на другом месту. Нико више од мене не жели мир на Косову“, рекао је Харадинај.
Посланик Алијансе за будућност Косова, Даут Харадинај на телевизији Дукађини запретио је раније ратом и етничким чишћењем Срба на Косову уколико његов брат Рамуш буде изручен из Француске у Србију, која га терети за ратне злочине.
На Харадинајеву изјаву реаговала је и посланица Српске листе у Скупштини Косова Јасмина Живковић, која је рекла да институцију као што је Скупштина Косова жели да искористи како би позвала на мир и толеранцију.
„Крајње је време да овакви поступци не буду прихваћени у друштву, друштво се не гради на таквим изјавама. Такве изјаве се морају осудити. Желим да у име Српске листе кажем да Срби на Косову нису одговорни за неке правне процесе који се воде против било кога. Српски народ на Косову не сме да се боји због тих процеса“, казала је Живковићева.
Она је истакла да су у овом тренутку потребни мир и толеранција, а не сукоби.
Некадашњи вођа ОВК, којег Србија терети за ратне злочине над цивилним становништвом на Косову, ухапшен је 4. јануара на граници Швајцарске и Француске по Интерполовој потерници за на захтев Србије.
Србија тражи Харадинаја због сумње да је извршио кривична дела ратних злочина против цивилног становништва на КИМ у току 1998. и 1999. године, а реч је, како је Београд саопштио, о делима која нису била предмет суђења пред Хашким трибуналом.
Мера забране напуштања територије Француске против Рамуша Харадинаја остаје на снази до 27. априла, када се очекује да Апелациони суд у француском граду Колмару донесе одлуку о захтеву Србије за његове изручење.
Извор: Танјуг