Рама је, преноси „Телеграфи“, рекао да постоји „став Албанаца у Македонији“ са којим званична Тирана нема никакве везе, осим „мале помоћи“ која им је пружена кроз дијалог.
„Имали смо одвојене састанке са лидерима албанских партија у Македонији и на тим састанцима су вођене белешке, а онда су те белешке обједињене на једном папиру“, рекао је Рама у интервјуу за албанску телевизију.
Према његовим речима, истина је потпуно другачија од онога што говоре Иванов и ВМРО-ДПМНЕ бившег премијера Николе Груевског.
Платформа албанских партија у Македонији, која је и по признању Раме састављена уз помоћ Тиране, већ дуже време је „камен спотицања“за формирање нове Владе Македоније.
Председник Иванов, наиме, одбија да мандат за формирање Владе додели лидеру опозиционе СДСМ Зорану Заеву, који је уз помоћ албанских партија ДУИ и Беса обезбедио парламентарну већину од 67 од укупно 120 посланика.
Иванов и владајућа ВМРО-ДПМНЕ сматрају да је та платформа штетна по националне интересе и да угрожава територијални интегритет и суверенитет земље.
Македонски председник такође сматра да је Заев уценом обезбедио парламентарну већину тако што је претходно прихватио захтеве Албанаца садржане у платформи.
Иначе, албанска платформа, између осталог, предвиђа да албански језик буде други званични језик поред македонског језика, што је за Иванова и ВМРО-ДПМНЕ неприхватљиво.
Четири месеца од ванредних парламентарних избора Македонија нема Владу, нема председника Парламента, а мандат градоначелницима и председницима општина је истекао, јер редовне локалне изборе није имао ко да распише.
Ванредни парламентарни избори, одржани 11. децембра прошле године, требало је да изведу Македонију из вишегодишње кризе, али се то није догодило.
Конститутивна седница Парламента ушла је у трећу седмицу рада, а на њеном дневном реду је избор председника Парламента и чланова Комисије за избор и именовања.
Међутим, фокус тих седница је на „тиранској платформи“, без изгледа да се приступи расправи о тачкама дневног реда.
СДСМ инсистира на мирној предаји власти, а ВМРО-ДПМНЕ на ванредним парламентарним изборима на којима би Заев „албанску платформу“ представио као део свог програма.
Истовремено, Брисел и међународна заједница готово свакодневно врше притисак на Иванова да промени одлуку и мандат повери Заеву, што је он до сада више пута одбио.
Извор: Танјуг