Позивајући се на своје изворе, лист пише да је то готово сигурно те да ће СДА целу кампању базирати на томе и на тај начин покушати да поврати поверење пољуљано након догађаја у вези са захтевом за ревизију пресуде Међународног суда правде у Хагу по тужби БиХ против Србије.
„Одлуку о томе донело је најуже руководство СДА и пред изборе ће га дистрибуирати као став целокупне странке. Апелацију ће вероватно поднети Бакир Изетбеговић као члан Председништва БиХ“, испричао је исти извор, додајући да би цела кампања за опште изборе 2018. године могла да протекне у том контексту.
У СДА ову информацију, међутим, не желе ни да потврде ни да демантују, пишу „Независне“.
Рамиз Салкић, потпредседник РС и члан Председништва СДА, за бањалучки дневник није желео да говори на ову тему нити да одговори на конкретно питање шта он лично о томе мисли, односно колика је могућност да његова странка поднесе апелацију против имена Републике Српске.
Председник СДА Бакир Изетбеговић, почетком фебруара, рекао је да је било идеја да се покрене оцена уставности имена Републике Српске, али да се „сада“ не планира покретање те иницијативе.
Према незваничним информацијама, и у СДА су свесни да не постоји ни минимум шансе да се укине име Републике Српске с обзиром на то да је оно наведено баш у том облику и у Дејтонском мировном споразуму, али то их неће спречити да то питање искористе као предизборну причу.
Бошњачком апелацијом пред Уставним судом БиХ, Републици Српској већ су укинути застава, грб, химна и 9. јануар као Дан Републике.
Последња одлука Уставног суда, када су прегласане српске судије у Уставном суду БиХ, односила се на 9. јануар, међутим након референдума у РС о том питању и измена одређених закона, тај датум и даље се слави као Дан РС.