Амерички председник Доналд Трамп потписао је Протокол о приступању Црне Горе НАТО-у, чиме је окончана процедура његове ратификације у САД. Након што је амерички председник ставио потпис на ратификовани протокол о ширењу савеза, остаје да процедуру верификације окончају још Холандија и Шпанија.
Црногорски званичници очекују да Црна Гора буде пуноправна чланица НАТО-а већ на самиту крајем маја у Бриселу, док се опозиционари противе учлањењу, али још не најављују протесте.
Један од првака црногорског опозиционог блока „Демократски фронт“ (ДФ), Небојша Медојевић, каже да је на глобалној сцени дошло до поремећаја и да у овом тренутку црногорска опозиција не може да оцени да ли се, како каже, радио о наставку лоше политике САД која је усмерена ка интервенционизму, рушењу светског поретка, наметању политике силе или се ради о фази неформалних договора између Русије и САД о прерасподели снага и утицаја на Балкану.
Још је рано за оцене и извођење конкретних закључака на основу којих би Демократски фронт усвојио стратегију за даље деловање, сматра Медојевић.
„Оно што је увек политика ДФ је залагање за референдум о учлањењу Црне Горе у НАТО. За то постоји много разлога. Црна гора је у дубокој политичкој кризи. Политички систем је парализован, парламент не функционише, опозиција је под прогоном државних институција, економска криза је све снажнија… У једној тако политички паралисаној земљи, за такав крњи парламент, који је настао бруталном злоупотребом државног тужилаштва против ДФ на парламентарним изборима и парламентом који опозиција бојкотује, доносити тако важну одлуку као што је чланство у НАТО само је још један допринос нестабилности у Црној Гори“, објашњава Медојевић.
ДФ ће наставити да се бори за референдум, а „Покрет за промене“, партија коју предводи Медојевић, иако се залаже за чланство Црне Горе у НАТО, следи ту политику.
„Упозоравам своје политичке партнере на Западу да је доношење одлуке у Парламенту погрешно. Не иде у корист ни НАТО-а, ни Црне Горе, ни било кога. Јер ако се та одлука донесе у овако паралисаном политичком систему, то ће бити насиље над демократски израженом вољом грађана и та одлука неће бити легитимна“, каже Медојевић.
Ако једна парламентарна већина донесе одлуку о приступању Црне Горе НАТО, постаје легитимно право да друга већина донесе одлуку о иступању Црне Горе из Северноатлантског савеза, додаје Медојевић, јер после „брегзита“ нема табу-тема.
„Пратимо шта ће се дешавати. Ђукановићев корумпирани режим, охрабрен игнорисањем природе његовог режима од стране и НАТО-а и ЕУ наставиће политичко насиље и продубљивање политичке кризе, а ДФ ће наставити своју политику отпора. Желимо да Црна Гора одлуке доноси најширим националним консензусом и то је оно што ДФ разликује од ДПС-а“, каже Медојевић.
Сваки одговорни државник у ситуацији у каквој се налази Црна Гора тражио би најшири национални консензус, уместо да продубљује поделе, наставља он. Ђукановић ће, напротив, према Медојевићевим речима, покушати да изазове хаос у Црној Гори, као што је на дан избора покушао да, како каже, ликвидира опозиционе лидере.
Када Ђукановићев режим буде био смењен, неке одлуке које је актуелни црногорски режим донео супротно вољи народа биће редефинисане, каже Медојевић.
„ДФ ће сигурно, ако формира владу, евентуалну одлуку коју донесе овај крњи, нелегитимни парламент, та нова већина, проверити на референдуму“, закључује Медојевић.