Раније је објављено да је 11. априла председник САД Доналд Трамп потписао акт о ратификацији Протокола о приступању Црне Горе у НАТО, који је већ одобрио Сенат САД.
„Сматрамо тај корак манифестацијом инерције у политици Вашингтона који одражава логику конфронтације у Европи и стварање нових линија поделе“, наводи се у саопштењу.
„Сматрамо да је укључивање Црне Горе у НАТО дубоко погрешно, у супротности са основним интересима народа те земље и да наноси штету стабилности на Балкану и Европи као целини“, пише у извештају.
Министарство спољних послова Русије сматра да се увлачење Црне Горе у НАТО спроводи без узимања у обзир реалног мишљења народа те балканске земље.
„Напомињемо да се и у Сједињеним Америчким Државама све јасније чују критике на увлачење Црне Горе у чланство НАТО-а и изражавају основане сумње да ће тај потез имати користи за саму Алијансу и европску безбедност“, наводи се у коментару.
Очекује се да Црна Гора може већ 2017. године да постане чланица НАТО-а. Власти земље не планирају да одлуку о чланству у Алијанси донесу на референдуму, већ преко Парламента изабраног у октобру 2016. године. Опозициони посланици, укупно 39 црногорских посланика од њих 81, бојкотују заседања Скупштине од јесени прошле године и већина њих захтева референдум о чланству у НАТО-у.
Државе-чланице НАТО-а потписале су Протокол о приступању Црне Горе у Пакт 19. маја 2016. године, што јој даје статус посматрача на заседањима. Након што тај документ ратификују свих 28 држава-чланица, Црна Гора може да постане пуноправна чланица Савеза.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је 31. марта да ће, према његовим очекивањима, све државе-чланице Алијансе завршити ратификацију протокола о приступању Црне Горе у НАТО у јуну ове године.