Како јавља агенција АП, позивајући се на извор у Пентагону, нуклеарно тестирање или ракетно лансирање Северне Кореје неће за собом повући војне мере САД.
Према подацима агенције, циљ САД ће бити денуклеаризација Северне Кореје, али не и контрола наоружања или смањење наоружања. Своје намере Вашингтон планира да реализује уз помоћ Кине — главног севернокорејског трговачког партнера. Управо се за овакво решење дуго време залагао шеф Беле куће Доналд Трамп.
Као се наводи, два месеца су саветници председника САД предлагали и војне мере, као и „покушај да се ликвидира диктатура изоловане комунистичке државе“.
Како пише „Вашингтон пост“, политика „максималног притиска“ не предвиђа смену руководства Северне Кореје, напротив, ако Пјонгјанг промени садашњи курс, Сједињене Државе ће бити спремне на сарадњу.
„Приоритет ове администрације ће бити да се прекину претње које долазе од режима Северне Кореје који има нуклеарно оружје. На то је усмерена наша пажња, јер се ради о опасности по све нас и наше савезнике у региону, то се тиче наших националних интереса. Ако се и када режим на северу полуострва промени, ми ћемо видети шта ћемо радити, али се сада усредсређујемо на садашњу претњу“, рекли су у Белој кући.
Раније је бивши шеф Министарства одбране САД и бивши директор ЦИА Леон Пенета упозорио Трампа на непромишљене акција Северне Кореје које могу да изазову нуклеарни рат.