Човек који сада предлаже Москви да ступи у западну коалицију пре само недељу дана позивао је земље „велике седморке“ да уведу нове санкције Русији, а такође је отказао и планирану посету Москви због ситуације у Сирији.
Праксу британског министра да често мења став прокоментарисао је и руски сенатор Алексеј Пушков, који сматра да „Џонсон не може да пронађе сопствено политичко лице“.
„Час тражи нове санкције, час нас зове у западну коалицију. Фризуру је пронашао, али лице не може“, написао је Пушков на свом налогу на Твитеру.
У ауторском тексту за „Дејли телеграф“, Џонсон је такође позвао Москву да посредује прекиду ватре у Сирији и помогне Сиријцима да се ослободе „Асадове тираније“.
Он је навео да је време да Русија схвати да је сиријски председник Башар ел Асад „буквално и метафорички отрован“, а да Москва као његов савезник још има времена да се сврста на „праву страну“.
Руски политичари и аналитичари су сагласни у оцени да Русија не може да прихвати такав предлог, пре свега зато што западна коалиција „само имитира“ борбу са ДАЕШ-ом.
Они такође подсећају да је Русија једина земља која се у Сирији бори на позив легитимне владе и саветују западној коалицији да се она прикључи Русији и њеним савезницима, пошто се само они истински супротстављају терористима.
„Русија не би могла да прихвати такав предлог, зато што ни Џонсон, ни коалиција коју он предлаже Русији, нису урадили ништа да би победили ДАЕШ. Највећи терет на себе је преузео Асад, и због тога Џонсон нема никаквог моралног права да предлаже Русији да престане да подржава легитимне власти у Сирији у замену ни за шта. Тим пре што се та коалиција већ ’прославила‘ у Либији, Јемену и у Сирији. И не би требало узимати његове речи тако озбиљно — Џонсон је прилично екстравагантан и није баш искусан, а за главна спољнополитичка питања пита се премијерка Меј, док Џонсон више комуницира са медијима“, каже за Спутњик Владимир Брутер, експерт са московског Међународног института за друштвено-политичка истраживања.
Политиколог додаје да је потпуно јасно у чије име говори Џонсон, кога у Лондону називају и „малим Трампом“.
„То је прилично уобичајена позиција, која се своди на једноставну формулу — ’ако се Русија буде добро понашала и поступала онако како ми желимо, и не буде правила проблеме, вероватно ћемо се према њој односити мало боље‘. Прича се да у политичким круговима у Лондону Џонсона зову ’мали Трамп‘, и ја мислим да је то одговор на питање у чије име говори Џонсон. То јест, то је његово лично мишљење, али оно се суштински не разликује од мишљења САД“.
Потпредседник Савета Федерације Русије Иљас Умаханов је оценио да је Џонсонов позив да се Русија прикључи западној антитерористичкој коалицији у Сирији „слаба копија“ идеје коју је изнео руски председник Владимир Путин још у септембру 2015. године на Генералној скупштини УН, када је позвао на стварање јединствене и широке међународне антитерористичке коалиције.
Према мишљењу Умаханова, „треба сести, размотрити, изабрати некакву концепцију, саслушати мишљење Русије, која је говорила да треба направити разлику, разграничити зликовце, којима су руке до лаката у крви и умерене снаге, које су спремне да траже политичке механизме како би осигурале мир и стабилност у Сирији“.
Председник Одбора за међународна питања Савета Федерације Русије Константин Косачов сматра да је Џонсон изгубио додир са реалношћу позивајући Русију да приступи „борби“ против терористичке групе ДАЕШ, с обзиром на то да је Русија једина или једна од ретких држава која се заиста бори против тероризма у Сирији.
„Очигледно је да британском министру не подносе извештаје о Сирији“, додао је он.
Или му реферишу, али их он игнорише, сматра руски сенатор.
„Тако је лепо живети у илузији да се твоја земља налази у ’исправној‘ коалицији и да управо од ње зависи судбина света“, рекао је Косачов.