Лист наводи да је се цена за ову кућу креће и до 50 милиона долара.
У кући на Петој авенији била је смештена Мисија Србије у Уједињеним нацијама, а према речима Тристана Харпера из агенције „Даглас Елиман“, кућа је нетакнута, и онај ко је купи поседоваће „комад историје Њујорка“.
Он, међутим, није желео да открије идентитет заинтересованих купаца, али је навео да су сви су екстремно добро ситуирани појединци различитог порекла.
Ова зграда се налази на најпрестижнијем месту на Петој авенији, у делу између 66. и 67. улице, са погледом на Централ парк, наводи лист.
Саграђена је на четири спрата и има два кровна спрата, 18 соба, шест купатила и винским подрум.
То је била прва зграда са два електрична лифта, који су још у функцији.
Зграда у којој је сачуван оригинални ентеријер под заштитом је државе и Града Њујорка од 1969. године.
У цену улази целокупна унутрашњост куће — намештај, слике, златни светларник и низ других позлаћених детаља, наводи лист.
У овом објекту одседао је Јосип Броз Тито за време боравка у Њујорку, а купила га је Федеративна Народна Република Југославија 24. јануара 1947. године.
Саграђена је 1904. године, по архитектонском плану фирме „Ворен и Ветмур“, која је пројектовала план и надгледала радове њујоршке Централне железничке станице.
Први власник зграде је био гувернер Лонг Ајленда — Роберт Бикман Ливингстон, по коме зграда и носи назив „Бикманова кућа“.
Власник је била и Емили Вандербилт Вајт, супруга Хенрија Вајта, некадашњег амбасадора САД у Француској и Италији, и једна од кћерки Вилијама К. Вандербилта, познатог индустријалца, чувеног по финансирању градње њујоршке Централне железничке станице.
Поред овог објекта, на продају је оглашен још један дуплекс на Парк авенији — пентхаус који су власти бивше Југославије купиле 1975. године.
У питању је шестособни дуплекс апартман, са четири купатила, који су својевремено користили југословенски амбасадори у УН, чија је цена, како је Харпер рекао „Њујорк посту“ око 20 милиона долара.
Лист пише да су се прошле недеље бивше државе СФРЈ коначно договориле да продају некретнине на Петој авенији, али да ће будућем потенцијалном купцу бити неопходни на уговору о куповини потписи представника свих тих држава.
„Њујорк пост“ наводи да бивше државе СФРЈ поред некретнина у Њујорку, продају и некретнине у Јапану, Немачкој и Швајцарској.
Извор: Танјуг