Породица из села Даје пронашла је испод своје куће током реновирања старе бојеве главе, за које су веровали да су налетели на ризницу, јавио је „Чутијан метрополис дејли“.
Бројни предмети били су различитих величина, али су сви имали велике купасте главе и фине, спиралне завртње преко релативно кратког репа.
Chinese villagers’ unearthed ‘treasures’ turn out to be unexploded Japanese bombs https://t.co/lE11F8dOIi pic.twitter.com/526PcoNIxc
— SCMP News (@SCMP_News) April 17, 2017
Даје је један од најважнијих локација на којој се производила бронза у древној Кини, које је цветало од династија Западни Џоу (од 1046. до 771. п. н. е.) до династије Сунг династије (од 960. до 1279. наше ере). Археолози су открили више од 360 подземних бакарних тунела у граду, као и рушевине седам великих пећи.
Локални пољопривредници ископали су велику количину раног бронзаног посуђа, укључујући и пехаре, оружје и артефакте непознате намене, од којих су многи имали деликатне и изразите карактеристике културе Чу, огранка кинеске цивилизације у области реке Јангце.
Сеоске власти чуле су за откриће и наредиле породици да преда своје налазе влади јер, у Кини, сви древни артефакти припадају влади. Породица је одбила и власти су позвале полицију и владине званичнике, који су запретили да ће одузети артефакте силом уколико породица не буде сарађивала.
Након детаљног прегледа надлежни органи закључили су да 161 пронађени предмет представља експлозивне бојеве главе које су остале из времена када је јапанска војска окупирала град. Село су Јапанци користили као војно упориште.
Локална самоуправа саопштила је да ће бојеве главе бити поново закопане док се не предузму мере у блиској будућности за њихов безбедан транспорт и безбедно одлагање.