Репортер америчке телевизије „Еј-Би-Си“ објавио је на Твитеру фотографију ракете са сумњиво подигнутим носом, која је сликана на паради у част 105. годишњице рођења оснивача Северне Кореје Ким Ил Сунга.
„Сасвим је могуће да је фотографисана бојева глава од дрвета или обојеног картона“, написао је новинар.
North Korea's deadly missiles are 'painted wooden boxes' https://t.co/RGVXbgXRKC pic.twitter.com/dRFjYTv98q
— LADbible (@ladbible) April 16, 2017
Ракета о којој пише новинар представља совјетски одбрамбени систем ракета дугог домета С-200, који је ступио у службу 1967. године. У Русији је тај систем замењена ПВО системима С-300 и С-400.
Стручњаци, међутим, тврде и да не треба ниподаштавати могућности Пјонгјанга, будући да постоји опција да Северна Кореја на тај начин не жели да ризикује показујући праве нуклеарке.
Било како било, западни медији тврде да нуклеарно оружје Северне Кореје представља неотклоњиву претњу за САД и самим тим Пентагон не треба да чини нагле акције на Корејском полуострву. Штавише, они сматрају да је рационалније са том земљом закључити мировни споразум.
Руски стручњак за севернокорејско наоружање Владимир Хрустаљов каже да тачан број нуклеарних бојевих глава, које поседује Северна Кореја, није познат, али, према различитим проценама, Пјонгјанг има од 20 до 50 бојевих глава, а њихова снага се може упоредити са јачином бомби које су коришћене у Хирошими и Нагасакију.
„То значи да севернокорејски научници могу да производе бојеве главе снаге око 35 килотона. Када је реч о домету, Северна Кореја одавно има ракете које покривају територију Јужне Кореје и Јапана, односно ракете домета нешто преко 1.000 километара. Такође, Северна Кореја је већ показала ракету домета око 2.000 километара, док ракета ’Мусудан‘ теоретски има домет до 3.000 километара.“
Он такође тврди да растојање до најближе америчке војне базе на острву Гвам износи 3.400 километара, а то значи да ће за годину или две дана Пјонгјанг развити такву ракету, ако, наравно, не буде дошло до неке критичне ситуације.
„На паради пре неколико дана Северна Кореја је показала нове ракете, које се разликују од ’Мусудана‘. За сада карактеристике још нису познате, али сматрам да она изгледа веома убедљиво и да су у току финална тестирања. Та ракета би у будућности могла да погоди америчку базу на острву Гвам“, рекао је Хрустаљов.
У међувремену из Северне Кореје стижу нове претње, а представник Амбасаде те земље у Русији Зин Ђенг Хеп упозорава да је Пјонгјанг спреман за „свеобухватни“ рат и да ће одговорити на сваку провокацију.
„Ако желе нуклеарни рат, можемо одговорити нуклеарним ратом, ако желе свеобухватни рат, ми смо спремни и за то. Наша војска и наши људи имају вољу, спремност и снагу“, рекао је он.