Заробљеници су штрајк започели 17. априла како би скренули пажњу међународног јавног мњења на неподношљиве услове у израелским затворима, психичко мучење, физичку тортуру, понижавање и забрану посета затвореницима, здравствену заштиту и квалитет хране, саопштила је Амбасада Палестине у Републици Србији.
„Очекујемо од међународне заједнице, организације УН и свих светских организација за људска права да подрже легитимне захтеве палестинских затвореника у израелским затворима, са циљем да приморају Израел да поштује Женевске конвенције“, стоји у саопштењу.
Даље се наводи да су палестински заробљеници борци за слободу, као што су постојали борци за слободу многих народа који су се суочавали са окупацијом.
„Борба палестинског народа против израелског окупатора је легитимна по међународном праву“, стоји у саопштењу Амбасаде.
Поводом Дана палестинских затвореника 17. априла, Комисија за питања затвореника и бивших затвореника је објавила извештај о стварности и условима обитавања палестинских затвореника у израелским затворима.
„Шест и по хиљада палестинских заробљеника је у израелским затворима, међу којима су 57 жена и 300 деце. Историја палестинског покрета заробљеника почиње од времена ’Накбе‘ 1948. године, тј. од почетка израелске окупације палестинских територија. Од тада до данас регистровано је хапшење милион Палестинаца. Питање затвореника је централно за палестинско питање“, наводи се у документу.
Деца и малолетни заробљеници
У саопштењу Амбасаде Палестине наводи се да у израелским затворима тренутно чами 300 палестинске деце и палестинских малолетника. Регистрована су и документована бројна кршења људских права и мучења над палестинском децом и палестинским малолетницима у израелским затворима.
„Најнеподношљивија израелска кршења људских права укључују пуцање на децу, ноћна хапшења, пребијања пред родитељима, одвођење у затворе везаних руку, ногу и очију. Над децом и малолетницима се врши физичка и психичка тортура како би их навели да признају оптужбе и потпишу папире чију садржину ни не познају. Број рањене деце се повећао како су израелске окупационе снаге појачале операције од 15. октобра 2015. године и почеле чешће да практикују пуцање у децу пре хапшења. То за последицу има повећан број физичких инвалидитета код деце, укључујући трајне хендикепе“, саопштено је из Амбасаде.