Конзервативци Терезе Меј сада имају релативно малу већину од 29 посланика, што је прилично несигурно, и како објашњава Љепојевић, одлуке практично зависе од наклоњености опозиције. Због тога су превремени парламентарни избори веома паметан и храбар потез, али не и једноставан, сматра Љепојевић.
„Али као што Енглези кажу, када имате проблем нађите неку жену да га реши. Тако да се историја понавља да у овој земљи обично жене решавају кризе“, каже Љепојевић.
Више је разлога зашто се Тереза Меј одлучила за ванредне изборе, сматра наш саговорник. Први разлог је наравно ситуација у којој се налази Британија после прошлогодишњег референдума о изласку из Европске уније.
„Један део посланика из владајуће партије конзервативаца, али и опозиције на све начине покушава да минира и да у име разних центара моћи од банака до крупног капитала и Брисела, умањи ефекат изласка из Европске уније, односно да га отежа. Са друге стране, Тереза Меј је дошла на место лидера владајуће партије и на премијерско место без избора, она је именована. Према томе, она има један мали проблем легитимитета. Да би била одлучна у својим политичким одлукама њој је неопходан легитимитет који се може добити само на изборима“, каже Љепојевић.
И на крају, додаје Љепојевић, успела је за ових пар месеци колико је на челу Владе да успостави комуникацију са великим делом јавности. Тренутно је веома популарна. Њена предност у односу на опозиционе лабуристе је више од 20 одсто.
„Једноставно, то је сплет околности који њој омогућавају не само да стекне легитимитет и учврсти власт, него и да обезбеди далеко јачу позицију у политичким одлукама, било да је реч о ЕУ или међународним односима, као што је политика према Блиском истоку, политика према Русији и степен сарадње са Америком“, рекао је Љепојевић.
За директорку Центра за спољну политику Александру Јоксимовић расписивање избора јесте изненађење у смислу да је британска премијерка тврдила да их неће расписивати.
„Са друге стране, уколико погледамо подршку у њеној странци која је у овом тренутку чак 21 одсто изнад лабуриста, онда видимо да заправо она користи један добар рејтинг конзервативаца који у овом тренутку има. Потврдиће свој мандат и релаксираније ће ући у преговоре око ’брегзита‘. То ће изискивати велике напоре и пуно неизвесности и за Британију и за европске партнере. Њена најава избора заправо је представљала прекор политичким противницима за које се она изјаснила да слабе британску позицију у оквиру ’брегзита‘“, каже Јоксимовићева.
Ово је вероватно и начин да покуша да спусти тензије у вези са потенцијалним најавама референдума у другим деловима Британије, као што је Шкотска, сматра наша саговорница. Она додаје да је пред Британијом, али и пред Унијом веома тешко и неизвесно време са нејасним крајем.