Купер, иначе блиски Миклосов пријатељ, био је један од првих НАСА астронаута и оборио је многе рекорде.
У последњој и најдужој мисији Купер је пилотирао 222 сата у свемиру, чак 22 пута је обишао Земљу и снимио је на хиљаде фотографија површине земље.
Explore archival photos of Gordon Cooper, the man behind the @CoopersTreasure map from space >> https://t.co/5dp9uRAFP5 pic.twitter.com/RiykTqa5Pj
— Discovery (@Discovery) April 17, 2017
Сврха његове мисије, барем колико је јавност била упозната, било је проучавање ефеката дуготрајног боравака у бестежинском стању.
Међутим, те су фотографије уједно послужиле и као основа његове „свемирске мапе блага“, за коју се сада Миклос нада да би га могла одвести до потонулог блага.
Током времена проведеног у свемиру, Купер, који је преминуо 2004. године, уочио је „аномалије“ на површини земље за које је сматрао да су настале као последица бродолома.
Када се вратио на Земљу, Купер је уложио велики труд да од својих фотографија, запажања и свог дневника направи свемирску мапу блага.
Man searching for treasure using map charted from space #DarrellMiklos #GordonCooper… https://t.co/P4qd7Tqk8a pic.twitter.com/tjJlbffMsX
— Space Trends (@Spaceolizer) April 18, 2017
Купер је умро пре него је стигао да истражи локацију скривеног блага, али мапу је оставио свом блиском пријатељу Миклосу у нади да ће професионални ловац на благо доказати да је његова теорија тачна.
„Не намеравам да задржим благо ако га пронађем. Ово не радим само ради лова на благо. Ово радим да бих одао почаст хероју ког доживљавам као оца. Испричаћу причу и завршити пројекат или неколико њих, који нисмо могли да завршимо заједно“, казао је Миклос.