Директор компаније Рекс Тилерсон критиковао је санкције против Русије, али је кардинално променио став када је постао амерички државни секретар. Истовремено, бројне европске компаније настављају сарадњу са руским партнерима и спремне су да заузму место Американаца.
Компанија „Ексон мобил“ се раније обратила америчком финансијском ресору са молбом да јој дозволи учешће у реализацији својих пројеката у Русији, наведено је у саопштењу министра финансија Стивена Мнучина.
„У договору са председником Доналдом Трампом Министарство правде неће издавати дозволу америчким компанијама, укључујући и ’Ексон‘, за радове на нафтним бушотинама, који су санкцијама против Русије забрањени“, наведено је у саопштењу.
Компанија је тражила да се укину ограничења на радове на нафтној бушотини у Црном мору још 2015. године, али је тадашња администрација Барака Обаме одбила молбу концерна. Нова молба предата је недуго након ступања Трампа на дужност председника САД.
Када су медији сазнали за нови захтев, против укидања ограничења иступили су бројни сенатори, међу којима су републиканци Џон Мекејн и Марк Рубио, као и демократа Адам Шиф.
„Јесу ли они полудели?“, прокоментарисао је Мекејн тај захтев.
Are they crazy? @WSJ: "Exxon Seeks U.S. Waiver to Resume #Russia Oil Venture" https://t.co/CHKS3sjOa8
— John McCain (@SenJohnMcCain) April 19, 2017
Шиф, који се бави истрагом о утицају Русије на председничке изборе у САД, позвао је Министарство финансија да одбије захтев „Ексона“. Према његовим речима, санкције не смеју бити ослабљене све док Русија не испуни одредбе Минског споразума о решавању кризе у Украјини.
„Ексон мобил“ је саопштио да разуме одлуку Министарства финансија. Компанија је саопштила да би укидање санкција омогућило компанији да испуни обавезе из уговора са „Росњефтом“. Компанија би, на основу тог уговора, могла да изгуби право на обављање делатности у Црном мору, уколико не почне да реализује посао до краја 2017. године.
„Разумемо саопштење министра финансија Стивена Мучнина после консултација са председником Доналдом Трампом. У оквиру санкција 2015. године поднели смо захтев за добијање лиценце како би наша компанија могла да испуни своје обавезе из уговора о заједничкој делатности на територији Русије, где европске санкције омогућавају фирмама-конкурентима да обављају сличну делатност“, наведено је у саопштењу компаније.
Конкуренти су европске компаније које настављају да реализују своје пројекте у Русији, без обзира на санкције Европске уније. У радовима на руским нафтно-гасним извориштима учествују италијанска компанија „Ени“ и норвешка „Статол“.
Према информацијама „Волстрит журнала“ америчка компанија страхује да би права за радове у Црном мору могла да преузме управо италијанска „Ени“.
Споразум о стратешкој сарадњи „Ексон мобила“ и „Росњефта“ потписан је 2012. године. Према уговору, америчка компанија је добила право на истраживање извора нафте у водама руског Арктика, право на извлачење нафте на основу нове технологије у Сибиру и право на пробне бушотине у Црном мору.
Руски министар енергетике Александар Новак изјавио је да америчке компаније и саме увиђају да највећу штету од санкција имају оне, јер немају могућност да учествују у реализацији пројеката у Русији.
Новак је рекао да се нада да ће дијалог у области енергетике бити обновљен у будућности и додао да постоји огроман нереализовани потенцијал развијања сарадње САД и Русије. Он је подсетио да је „Ексон мобил“ и даље присутан у Русији, у оквиру пројекта „Сахалин 1“, у којем учествује заједно са „Росњефтом“ и другим компанијама из иностранства.
„То је успешан пројекат и таквих пројеката би могло да буде више да нема познате ситуације са санкцијама које утичу на учешће америчких компанија у изради нафтних пројеката у Русији, али те санкције нисмо увели ми, него наше америке колеге“, додао је Новак.