„Што се тиче Украјине, говоримо о 1,7 милиона интерно расељених лица, 2,8 милиона људи са инвалидитетом и о томе да се 60 одсто становништва налази испод границе сиромаштва“, рекао је Нил Вокер.
Представница управе Украјинског социолошког института „А. Јаременко“ Олга Балакирјева навела је још жалосније цифре. Ако се сматра да је сиромаштво доходак од 2.700 гривни по човеку, сиромашним се може назвати више од 70 одсто Украјинаца, наводи се у чланку покрета „Украјински избор“.
„Према недавно извршеном истраживању Института, веома сиромашним се сматра 11 одсто Украјинаца, док је 29 одсто сиромашно. Око 32,5 одсто испитаника оцењује своје приходе испод просека. Закључак — у сиротињу фактички спада 72,5 одсто Украјинаца“, наводи се у материјалу.
Украјински експерти су објаснили да 65 одсто грађана земље штеди на храни, 57 одсто на одмору, 52 одсто на комуналијама, 51 одсто на лековима, 49 одсто на транспорту.
Како наводи сарадник Института за социологију В. Буткаљук, када је у питању Украјина, најпаметније је у оцењивању нивоа сиромаштва користити приступ по којем породица која троши више од 62 одсто својих прихода на задовољавање основних потреба у храни и плаћању стана живи у сиромаштву, а то је скоро 90 одсто становништва.
„Према нивоу сиромаштва, Украјина се може упоредити са најзаосталијим афричким државама“, наводи се у чланку.
Статистички подаци из 2016. године показују да је просечна плата у земљама ЗНД у доларима износила: у Таџикистану 124, Украјини 189, Молдавији 242, Белорусији 374, Јерменији 391, Русији 526.