Ова изјава је одговор на недавни интервју аустралијске министарке спољних послова Џули Бишоп, која је рекла да севернокорејски нуклеарни програм представља „озбиљну претњу“ за Аустралију. Бишопова није искључила вероватноћу напада.
„Актуелна аустралијска влада слепо и ревносно прати америчку политику. Уколико Аустралија настави да истрајава у праћењу САД у изолацији Северне Кореје и притиску на њу, то ће бити самоубилачки чин уласка у зону нуклеарног напада стратешких снага Северне Кореје“, изјавио је представник севернокорејског Министарства.
Ситуација на Корејском полуострву поново се заоштрила почетком прошле године, када је Пјонгјанг извео нуклеарну пробу, а касније лансирао и балистичку ракету са вештачким сателитом у орбиту. У септембру 2016. Северна Кореја извела још једну нуклеарну пробу. Осим тога, током године је изведено око 20 ракетних проба.
Дана 6. марта 2017. Северна Кореја је лансирала четири балистичке ракете који су упале у искључиво економску зону Јапана. Следећег дана је команда америчких трупа у Јужној Кореји саопштила да је почела са размештањем противавионског ракетног система ТХААД на територији ове земље, упркос противљењу Русије и Кине.
Ситуација у вези са Северном Корејом заоштрила се и након што се Корејском полуострву приближила група америчких војних бродова на челу с носачем авиона „Карл Винсон“, пошто су након напада Америке на Сирију крстарећим ракетама медији почели активно да развијају тему могућности истих таквих дејстава против Северне Кореје.