Како је рекао, сваки пут га на том месту порази баналност самог зла. „Да ли су они убијали како би њихов народ постао бољи и колика би цифра убијених Срба задовољавала потребе веће и боље Хрватске?“, упитао је.
„Ја онима који желе да буду банални не могу да помогнем, а мој посао је да Србија и Српска не буду такве, ни просечне ни обичне ни баналне, да се суочимо са сопственим грешкама, злом које су други чинили у наше име, али и да објаснимо колико је важно бранити мир“, рекао је Вучић додајући да ћемо, ако будемо приморани, умети да сачувамо наше, а „наша је слобода да будемо свој на своме, не тражећи било шта од других“.
Како је рекао, није реч само о томе колико је људи убијено, већ да је то убијање званично било оправдано, допуштено и пожељно. „То је била платформа државе чисте крви у којој ће свака нечиста, односно српска, јеврејска, ромска… бити проливена“, навео је Вучић на обележавању Дана сећања на жртве усташког злочина — геноцида у концентрационом логору Јасеновац.
Казао је да је убијање Срба био мастерплан, државни и званични, за читав један народ, зато што је неко имао платформу да ће други народ, када истреби тај, неподобни, непријатељски, сам постати бољи, богатији и успешнији.
„И то, овде и данас, нико не сме да заборави. Да није реч само о томе колико је људи убијено, него о томе колико људи су хтели да убију“, навео је Вучић.
Навео је и да је Јасеновац био радни логор јер је у њему посао био смрт, што, каже, знамо ми и зна читав свет.
Зато, како је рекао, неко може да заобиђе Градину и Јасеновац, да качи табле са усташким поздравима на њих, али не може да се побегне од баналности тог зла, од његове обичности и просечности.
Подсетио је притом да министар у НДХ Миле Будак данас има улицу у 15 градова у европској Хрватској, а да је његов програм био да „трећину Срба треба побити, трећину покрстити и трећину протерати, док би остали били само зло сећање“.